Menopauza je jedno z tých ťažších období v živote ženy. Povedzme si úprimne, prináša mnoho komplikácií. Prichádza s ňou mnoho zmien v živote ženy. Je charakterizovaná hormonálnou nerovnováhou, ktorá spôsobuje mnoho zmien v tele, nielen fyzických, ale aj psychických. Ako sa toto obdobie prejavuje, na čo sa treba pripraviť a ako si s ním poradiť?
Menopauza je všeobecne obdobie bez menštruácie. Dostavuje sa zväčša medzi neskorším 40. až 50. rokom ženy, niekedy však prichádza až po päťdesiatke. Dnes už tiež nie je výnimkou, že postihuje aj mladšie ženy, žiaľ, niektoré aj pred 20. rokom života. Znamená to však, že žena už nebude môcť mať dieťatko. Obvykle obdobie menopauzy trvá 5 – 10 rokov a je vnímané negatívne.
Príznaky menopauzy sa prejavujú kvôli zníženej produkcii estrogénu a progesterónu vo vaječníkoch. Prejavujú sa návalmi horúčavy alebo vaginálnou suchosťou. Môže sa tak vyskytnúť zápal a tiež nepríjemný a nepohodlný sexuálny styk, čo vedie k zníženiu chuti na sex a celkového sexuálneho vzrušenia.
A aké príznaky sa počas menštruácie môžu dostaviť? Vo všeobecnosti sa delia na tri kategórie: Vegetatívne, ktoré sú spojené s niekoľko minútovými návalmi tepla trvajúcimi 2 až 5 minút a tieto príznaky sa môžu dostavovať až počas 5 rokov. Metabolické zmeny sa prejavujú rednutím kostí, čo môže viesť k zlomeninám. Organické príznaky prinášajú zmeny na ohanbí a pošve, veľkosť mení aj maternica.
Hladina estrogénu klesá a tým môžu začať vypadávať vlasy, zhoršiť sa kvalita pokožky a nechtov. Objaviť sa môže stresová inkontinencia v dôsledku oslabenia svalov panvového dna.
S prechodom u žien je prirodzene spojená, žiaľ, aj možnosť inkontinencie. Oslabenie svalstva panvového dna môže mať za následok častejšie močenie a problém nad kontrolou vášho močového mechúra. Častejšie tak ženy musia navštíviť toaletu alebo majú problém moč vôbec zadržať.
Starnutím sa tiež mechúr stáva menej pružný a tým stráca schopnosť rozťahovať sa. Jeho naplnenie tak dráždi k častému močeniu. Najlepším „liekom“ na takto oslabený močový mechúr a svalstvo panvového dna sú špeciálne tréningy s cvikmi určenými na posilňovanie týchto partií. Únik moču nemusí byť však pre vás strašiak, ak budete svoje svalstvo pravidelne precvičovať, prípadne používať špeciálne hygienické potreby a pomôcky, medzi ktoré patria dámske vložky na inkontinenciu alebo špeciálne navrhnuté nohavičky.
S menopauzou prichádza tiež zvýšené riziko vzniku infekcie močových ciest, osobná hygiena je preto veľmi dôležitá, obzvlášť v tomto náročnom období. Aj na tento účel môžete využívať špeciálne hygienické vložky, vhodným prírodným liekom na močové cesty sú brusnice.
S menopauzou je spojené u mnohých žien, žiaľ, aj priberanie na váhe. Nárast na váhe môže tiež oslabovať vaše svalstvo panvového dna, keďže tieto svaly udržujú veľkú časť telesnej hmotnosti. Únik moču môže spôsobiť tiež menšie zakašlanie a kýchnutie. Preto je veľmi vhodné udržiavať svoju váhu a snažiť sa veľmi nepriberať.
Na kvalitu vášho zdravia sa môžu podpísať aj rôzne ochorenia, ktoré vplývajú tiež na inkontinenciu. Diabetes napríklad veľmi prispieva k častému močeniu. Taktiež operačné odstránenie maternice môže viesť k následnému ťažkému ovládaniu močového mechúra.
Ako vidíte, s menopauzou je spojených naozaj množstvo komplikácií. Je to však obdobie, ktorému sa ženy nevyhnú a raz jednoducho príde. Je dobré sa naň pripraviť, udržiavať sa fit, v kondícii. Preto je dôležité správne jesť a piť, pravidelne cvičiť, praktikovať správne močenie. To znamená, nie je správne pri močení tlačiť.
Obzvlášť dôležité je v období menopauzy nepožívať priveľa alkoholu a pikantných jedál, ktoré podporujú horúčavu počas návalov tepla. Vhodné je vyhýbať sa tiež fajčeniu a sladkým jedlám, snažiť sa udržať zdravú hmotnosť na uzde. Dobré je vyhýbať sa sladeným sýteným nápojom a káve, ktoré podporujú častejšie močenie a mohli by tak prispievať k úniku moču.
Ak už však s týmito problémami bojujete, nech ste sa akokoľvek snažili, existuje množstvo produktov pre ženy s inkontinenciou. Môžete vyskúšať špeciálne navrhnuté vložky či nohavičky, ktoré absorbujú uniknutý moč a pohlcujú pachy. Navyše sa prispôsobia vášmu telu a nebudú vám tak spôsobovať nepohodlie počas dňa alebo v noci. Menopauza už nemusí byť strašiak, je to niečo, čo jednoducho treba prekonať a zvládnuť. No ak sa dá, je dôležité prispieť aj vlastnou snahou o to, aby bolo toto náročné obdobie jednoduchšie.
Nezabúdajte, že okrem týchto fyziologických zmien v tele sa mení aj vaša psychika. Môžete mať časté zmeny nálad, byť podráždená či depresívna a melancholická. Netreba sa tomu poddať, musíte si akokoľvek spríjemňovať dni, snažiť sa vylepšiť si náladu. Robte to, čo vás baví, trávte svoj voľný čas s priateľmi, v prírode, užívajte si slnko, ak rada nakupujete, potešte sa niečím pekným.
Nezabúdajte, že ak ostanete v psychickej pohode, aj vaše fyzické zdravie bude na tom lepšie. A menopauza už pre vás nebude predstavovať takého strašiaka, ako sa na prvý pohľad mohlo zdať.