Home Šport Čo na túru potrebujete a čo je zbytočné so sebou zobrať

Čo na túru potrebujete a čo je zbytočné so sebou zobrať

by v f
Čo na túru potrebujete a čo je zbytočné so sebou zobrať

Už po pár kilometroch túry začnete cítiť každý kilogram, ktorý nesiete v batohu na chrbte. Zároveň po pár kilometroch zistíte či ste sa obliekli a obuli vhodne. V danom momente budete mať dve možnosti. Pokračovať v túre s nie príliš komfortným pocitom, alebo túru vzdať a vrátiť sa do základného tábora. Vyhnite sa tejto situácii a zoberte si na túru len potrebné veci.

Turistické topánky

Bez peňazí do krčmy nechoď. Bez špeciálnej obuvi nechoď do hôr. Turistická obuv nie je na parádu, ale dokáže spraviť aj z ťažkej túry parádny zážitok. Turistické topánky nikde a nikde netlačia, nepotí sa vám v nich chodidlo, necítite únavu nôh a nemusíte sa obávať zmien počasia. Pánska a dámska turistická obuv splní všetky vaše očakávania a možno ich aj prekoná.

Čo do hôr nebrať? Tenké textilné tenisky, plátenky, sandále a iné neuzavreté topánky.

Vhodné oblečenie

Je jasné, že na túru sa musíte obliecť podľa počasia. V lete si vystačíte s tričkom a šortkami. V zime sa budete snažiť vrstviť. Niekedy stačia v zime tri vrstvy, ale základom je termoprádlo, ktoré vskutku zahreje. Ak sa obávate zimy, jednu vrstvu oblečenia si pribaľte do batohu. V lete nezabudnite na pláštenku.

Čo do hôr nebrať? Prílišné vrstvenie znamená, že sa budete potiť. Každú situáciu v zime zachránia funkčná bielizeň, teplé ponožky, rukavice a čapica.

Batoh tak akurát

Na prechádzku, z ktorej sa vrátite do dvoch hodín, nepotrebujete jedlo. Je na zváženie či vám nebude stačiť špeciálna vesta s vreckami a pútkami. Na dlhšie túry, ktoré však netrvajú viac ako deň, je ideálny batoh s objemom do 30 l. Príliš veľký batoh vás bude nabádať k tomu, aby ste do neho zbalili zbytočnosti.

Čo do hôr nebrať? Mestské a školské batohy. Na túru sú určené turistické batohy, ktoré disponujú systémom popruhov pre rovnomerné rozloženie váhy.

Prvá pomoc

Aj obyčajná vychádzka po vyznačenej trase sa môže zmeniť na drámu. Stačí, aby ste sa pošmykli a skončíte s vyvrtnutým členkom. V prípade, že sa chystáte na túru ďalej od civilizácie, vždy si do batohu zbaľte malú lekárničku s náplasťou, elastickým obväzom, dezinfekciou a liekmi na alergiu i bolesť.

Čo do hôr nebrať? Lepšou voľbou je kúpiť špeciálnu turistickú lekárničku, v ktorej sa nachádza všetko potrebné na základné ošetrenie. Svojpomocne vytvorená lekárnička môže obsahovať zbytočnosti alebo v nej budú chýbať dôležité veci.

 

 

You may also like