Home Bývanie Krbový ventilátor

Krbový ventilátor

by v f

Vedenie sa realizuje najlepšie v tepelne vodivých pevných látkach – tepelných vodičoch. Preto sa kachle, či krb, veľmi rýchlo rozpália.

Ako hovorí druhá termodynamická veta, teplo sa šíri vedením, sálaním, prestupom z teplejšieho na chladnejší objekt a prúdením. Ako nám to ale pomôže pri rýchlejšom vyhriatí miestnosti s krbovými kachľami?

Sálanie nepotrebuje na šírenie tepla takmer nič – dokonca ani vzduch medzi predmetmi s rôznou teplotou. Je to totiž šírenie tepla pomocou vyžarovania. Samozrejme, každý predmet vyžaruje inak. Každý človek však cíti, že horúci radiátor či krb je horúci, aj keď sa ho priamo nedotýka. Sálanie zohrieva receptory v našej pokožke.

Obyčajný prestup tepla je prechod tepla medzi dvoma predmetmi. Pre našu krbovú otázku má len minimálnu dôležitosť, preto ho ako správni fyzici zanedbáme.

Prúdenie je charakteristické pre kvapaliny a plyny. V hrnci s vodou môžeme sledovať stúpanie horúcej vody a v letných mesiacoch prúdenie teplých vzdušných prúdov napomáha vetroňom na desiatky kilometrov dlhé výlety, hoci nemajú vlastný zdroj pohonu, ktorý by nimi hýbal.

Ako však tieto teoretické vedomosti preniesť do praxe? Ako nám môže vedomosť o prúdení pomôcť napríklad pri rýchlom ohreve miestnosti vybavenej krbovými kachľami?Veľmi jednoducho. Na krbové kachle môžeme umiestniť krbový ventilátor. Ten usmerňuje teplo, ktoré je vedené stenami krbu a prúdilo by len smerom nahor k stropu miestnosti. Prúdenie dostáva vďaka vrtuli aj vodorovný smer a výsledkom je lepšie využitie tepla, rýchlejší nástup tepelnej pohody a teda v konečnom dôsledku aj lepšie využitie paliva, pretože ventilátor zohrieva prúdením aj vzdialenejšie časti miestnosti a prispieva k rovnomernému rozloženiu tepla.

Miestnosť vďaka krbovému ventilátoru nebude tak dramaticky rozdelená na tepelné zóny. Pri krbe síce bude najteplejšie (sálaniu sa nevyhneme ani ak máme krbové kachle s kachlicami), vzdialenejšie body však budú podstatne lepšie vyhriate, ako v prípade, že sa spoľahneme len na spomenuté sálanie. Ventilátor v tvare lodnej skrutky rozháňa bez potreby elektrického napájania teplý vzduch od krbu do miestnosti. Geniálne jednoduché. Žiadne triky, len fyzika.

You may also like