Home Zdravie Zaujímavé fakty o akné

Zaujímavé fakty o akné

by v f
potrebujem na 160 znakov meta popis

Akné je najčastejším kožným ochorením na svete. Osobné skúsenosti s ním má viac ako 70% populácie. Pokiaľ s týmto ochorením nemáte osobné skúsenosti určite poznáte ľudí, ktorých akné trápi. Výskyt ochorenia sa neobmedzuje len na obdobie dospievania ale môže sa vyskytnúť aj v neskoršom veku.

Biely pupáčik na pleti vzniká len jedným jediným spôsobom

K tvorbe akné prispieva množstvo faktorov ale biely pupáčik, ktorého sa chcete čo najrýchlejšie zbaviť vzniká jediným spôsobom. Nadbytočný kožný maz sa spojí s odumretými kožnými bunkami a upchá vlasové folikuly a kožné póry. Baktérie sa začnú množiť  čo spustí imunitný systém. Biele pupáčiky sú tak výsledkom boja baktérií v upchatom póre a buniek imunitného systému.

Existuje až 6 typov akné

Ak vás trápia biele pupáčiky na pleti a rozmýšľate ako sa zbaviť akné mali by ste vedieť, že je to ešte miernejšia forma tohto ochorenia. Existujú aj závažnejšie typy akné:

  • Čierne bodky
  • Biele pupáčiky
  • Papuly – malá červené zapálené pupáčiky.
  • Pustuly – zapálené červené pupáčiky s bielou bodkou (hnisom) v strede.
  • Noduly – typ podkožného akné. Prejavuje sa červenými a aj bolestivými uzlíkmi v pokožke.
  • Cysty – uložené hlboko v pokožke. Vznikajú ak folikul praskne a zápal sa dostane hlbšie do koži.

Liečba posledných dvoch typov akné patrí určite do rúk kožných lekárov.

Časté umývanie tváre vám nepomôže

Ak sa chcete zbaviť alebo aspoň zmierniť tvorbu akné základom je dôkladná starostlivosť o čistotu pleti. Všetkého ale veľa škodí a pri akné to platí dvojnásobne. Pleť stačí dôkladne očistiť od nadbytočného mazu a nečistôt 2 krát denne (ráno a večer). Častejšie umývanie vedie k vysušovaniu a dráždeniu pokožky, čo môže viesť k vyššej tvorbe akné.

Slnečné lúče zmiernia výskyt akné

Ak strávite pár minút na slnku môže to prospieť vašej pleti a aj zmierniť výskyt akné. Nezostávajte na slnku ale dlhšie ako 10 – 20 minút. Príliš veľa slnečného žiarenia na pokožku poškodzuje kožné bunky čo môže viesť k ďalším zápalom a zhoršeniu akné.

You may also like