Home Šport Kupujete lavičku na cvičenie? Takto postupujte pri jej výbere

Kupujete lavičku na cvičenie? Takto postupujte pri jej výbere

by v f
Kupujete lavičku na cvičenie? Takto postupujte pri jej výbere

Lavičky na posilňovanie a cvičenie sú veľmi obľúbenou pomôckou, ktorá umožňuje veľkú variabilitu tréningov. Podľa typu lavičky si dokážete precvičiť všetky svaly na nohách i rukách, brušné svalstvo alebo svaly chrbta. K lavičke na cvičenie sa dajú dokúpiť aj rôzne doplnky a príslušenstvo, ktoré ich možnosti ešte viac rozšíria.

Aké základné typy lavičiek na cvičenie poznáme

Pred samotným výberom lavičky na cvičenie si premyslite jej účel resp. aké svalové partie chcete prioritne precvičovať. Lavička na cvičenie dokáže byť variabilnou športovou pomôckou alebo slúžiť na posilňovanie vybraných svalových partií podobne ako hrazda na stenu. Zároveň vďaka príslušenstvu dokážete aj zo základnej lavičky vyčariť malú telocvičňu. Pomerne malé možnosti ponúka Scottova lavička, pomocou ktorej sa formujú bicepsy. Na rovnej lavičke na cvičenie už dokážete posilňovať ruky, prsia a brucho. Ak je súčasťou rovnej lavičky stojan na nakladaciu tyč, ide o lavicu s názvom benchpress. Pre dokonale tvarované svaly na bruchu si kúpte šikmú lavičku. Existujú i lavičky, na ktorých si polohu môžete meniť. Dokážu byť rovné alebo šikmé smerom hore i dolu. Nazývajú sa kombinované. Na domáce využitie je skvelou voľbou multifunkčná lavička na cvičenie, ktorá je vlastne posilňovacou vežou.

Čo si všímať ako prvé pri kúpe lavičky na cvičenie

Pri výbere lavičky si ako prvé všímajte jej stabilitu a s tým súvisiacu nosnosť. Stabilnejší rám býva síce ťažší, ale unesie väčšie váhy. Preferujte konštrukciu so zváraným rámom a s minimom skrutiek. Ak chcete zdvíhať naozaj desiatky kilogramov, zamerajte sa i na čalúnenie, ktoré sa dokáže zničiť ako prvé. Vopred si premyslite, kde lavičku umiestnite. Niektoré sú rozmerné a k samotnému stroju potrebujete ešte priestor na manipuláciu s činkami. Vyberajte miesta s pevnou podlahou, pretože váha stroja spolu s vašou váhou a činkami vytvára vysokú záťaž. Samotná lavička na cvičenie môže dosahovať váhu až 150 kg. Kliknite na stránky e-shopu inSPORTline a pomocou prehľadného vyhľadávania sa rýchlo zorientujete vo svete lavičiek, posilňovacích strojov, pomôcok na cvičenie a športových potrieb.

Nezabudnite si k lavičke dokúpiť príslušenstvo

K lavičke na cvičenie vám odporúčame si dokúpiť rôzne príslušenstvo umožňujúce vytvorenie pestrého a zaujímavého tréningu. V prvom rade by vám nemali chýbať činky. Zvoliť môžete nakladacie alebo si kúpiť celú sadu činiek. Ak si vyberiete lavičku na cvičenie so stojanom a nakladacou tyčou, sústreďte sa na výber kotúčov rôznej váhy. Ku kotúčom neodmysliteľne patrí aj stojan na kotúče. Multifunkčné lavičky sa nezaobídu bez kladiek s rôznou hmotnosťou a oceníte tiež doplnkové adaptéry rozširujúce možnosti stroja.

 

You may also like