Histamínová intolerancia je ochorenie, ktoré sa vyskytuje až u 1 % populácie. Najčastejšie je diagnostikovaná u ľudí v strednom veku. U detí sa histamínová intolerancia vyskytuje zriedka a v tejto skupine nie je ani veľmi preskúmaná.
V článku si v krátkosti charakterizujeme toto ochorenie, spoznáte príznaky histamínovej intolerancie a základnú liečbu.
Histamín a histamínová intolerancia
Histamín je biogénny amín, ktorý má v našom tele viacero nezastupiteľných funkcií. Ak sa v organizme histamín z nejakého dôvodu začne hromadiť alebo sa prestane odbúravať, dochádza k prejaveniu jeho nežiaducich účinkov na náš organizmus. Pri ochorení histamínovej intolerancie dochádza k hromadeniu histamínu vplyvom chýbajúceho alebo nedostatočne funkčného enzýmu diaminooxidáza (DAO). DAO rozkladá histamín, ktorý prijímame v potrave. Ak enzým nie je funkčný, histamín je v nadbytku a dochádza k prejavom ochorenia.
Príznaky histamínovej intolerancie
Nadbytok histamínu je typický aj pri alergiách (histamínová intolerancia však nie je alergia), príznaky sú preto podobné a zahŕňajú:
- bolesti hlavy, migrény
- upchatý nos, dutiny
- únava
- žihľavka
- problémy s trávením
- nepravidelný menštruačný cyklus
- nevoľnosť, zvracanie
Liečba histamínovej intolerancie
Základom v liečbe ochorenia je diéta s nízkym obsahom histamínu. K zlepšeniu príznakov ochorenia dochádza takmer okamžite po upravení stravy.
Čo nejesť
Histamín v organizme vzniká z histidínu, ktorý sa nachádza v potravinách ako syry, jogurty, špenát, mäsové výrobky, kyslá kapusta a fermentované potraviny, údené a mrazené ryby.
Medzi potraviny, ktoré zvyšujú uvoľňovanie histamínu, a teda nie sú vhodné pre pacientov s histamínovou intoleranciou radíme ešte:
- banány
- paradajky
- fazuľa
- čokoláda, vanilka
- škorica, klinčeky
- citrusy
- oriešky (hlavne vlašské, kešu a arašidy)
- zrelé a plesňové syry (rokfort, parmezán, typu camembert a ďalšie)
- potravinové aditíva a konzervanty
- alkohol
Čo môžete jesť
Potraviny, ktoré môžete bezpečne konzumovať na dennej báze sú hlavne:
- čerstvé mäso a čerstvé ryby (postupne sa v mäse zvyšuje podiel histamínu)
- necitrusové ovocie
- vajíčka
- ryža, quinoa (vždy čerstvo uvarené)
- rastlinné mlieka (mandľové, kokosové, kešu, ryžové a podobne)
- zelenina (okrem vyššie spomenutých, ktoré majú vysoký podiel histamínu ako napr. špenát)
- olivový olej
Okrem stravy sa histamínová intolerancia pri intenzívnych príznakoch môže liečiť aj antihistaminikami. Na trhu je v súčasnosti dostupný aj enzým diaminooxidáza vo forme výživového doplnku.
Histamínová intolerancie je ochorenie, ktoré vie pacientov potrápiť svojimi nepríjemnými príznakmi. Pri dodržiavaní prísnej nízkohistamínovej diéty sú však príznaky minimálne a ochorenie má dobrú prognózu. Ak máte pochybnosti, či sa u vás nevyskytuje histamínová alergia, prípadne potravinová alergia alebo intolerancia, poproste lekára o diagnostické testy.
Zdroje:
https://www.healthline.com/health/histamine-intolerance#diagnosis
http://www.solen.sk/pdf/d62980fe4ce2836711fb683c1fc18348.pdf