V každej hre sa nájdu nezabudnuteľní hráči, jedineční a nadaní ľudia, ktorí niečím vynikli. V priebehu rokov sa stali celosvetovo uznávanými špičkami pre ich mimoriadny talent a pokročilé techniky, ktorým sa máločo vyrovná. Aj kartová hra blackjack má takýchto hráčov a ich mená sú uvedené v Blackjack sieni slávy. Inšpirovali mnohých, možno aj tých, ktorí nemali v pláne sa tejto hre venovať. Bolo to kvôli ich genialite a iskre. Nech sa páči, v nasledujúcich riadkoch predstavíme tri fascinujúce príbehy hráčov blackjacku.
Ken Uston – hráč v prestrojení
Matematický talent ho vtiahol do sveta hazardu, kde sa stal obzvlášť slávnym. Jeho popularita v kasínach bola povestná. Stal sa postrachom majiteľov kasín, preto bol nútený navštevovať zábavné podniky v prestrojení. Takto si zarobil milióny. Kenovo skutočné meno bolo Kenneth Senso Usui. V šestnástich bol prijatý na Yalovu univerzitu a neskôr na Harvard. Viedol celkom normálny život, kráčal v stopách svojho otca a pracoval v rodinnom podniku. Neskôr si ale začal krátiť čas víkendovými eskapádami v kasínach. Hranie blackjacku sa mu zdalo tak jednoduché, že sa rozhodol opustiť svoje zamestnanie a založil si vlastný tím na počítanie kariet. So svojou technikou bol veľmi úspešný, rýchlo sa stal notoricky známym a do kasín mu bol zakázaný vstup. Začal sa teda vydávať vždy za inú osobu a zinkasoval slušnú sumu peňazí. Okrem svojej kartárskej kariéry písal knihy, ktoré sa stali medzi nadšencami blackjacku okamžite populárne. Žiaľ, dostatok finančných prostriedkov ho doviedol na cestu plnú drog a alkoholu. Nakoniec ho jeho životný štýl zabil. Našli ho mŕtveho v jeho byte a lekári skonštatovali, že dostal infarkt.
Stanford Wong – autor zakázaného „wongingu“
Pravé meno Stanforda Wonga znelo John Fergus. Do histórie sa navždy zapísal ako profesionálny hazardný blackjack hráč, majiteľ vydavateľstva Pi Yee Press a člen Blackjackovej siene slávy. Svoju kariérnu dráhu začal ako učiteľ na Standfordovej univerzite. Odtiaľ však odišiel a začal sa naplno venovať hazardu. Stratégia, ktorú využíval, je dnes vo viacerých kasínach zakázaná. Jej názov sa ujal ako „wonging“. Princípom je pasívne pozorovanie hry a počítanie kariet. Hráč sa snaží určiť správny okamih, kedy je vhodné vystúpiť z hry a kedy do nej zase vstúpiť. Urobí tak v momente, keď vytuší výhodu, teda väčšiu pravdepodobnosť výhry. Wong publikoval tiež blackjack spravodajcu (najskôr v tlačenej podobe, neskôr online).
Edward Thorp a počítačové programovanie pre účely hazardných hier
Ak ste videli film 21: Oko berie alebo čítali knihu od Bena Mezricha s názvom Čistá postupka, išlo o príbeh Edwarda Thorpa Oakleyho. Narodil sa v auguste 1932 a už v detstve prejavil výnimočné matematické nadanie. Ako predošlí dvaja páni, aj on viedol najskôr celkom obyčajný život. Síce vynikal v štúdiách, získal doktorát a v roku 1961 sa stal profesorom na
Massachusettskom technologickom inštitúte (MIT), nakoniec sa i on nechal zlákať blackjackom. Dozvedel sa o jednom z prvých programovacích jazykov (FORTRAN) a do jeho kódu vložil svoje početné pravdepodobnosti a matematické výpočty, ktoré mu mali pomôcť v hre. Môžeme o ňom teda tiež hovoriť, ako o prvom človeku, ktorý využil počítačové programovanie pre účely hazardných hier. Napísal knihu, ako sa dá blackjack poraziť matematikou. Neskôr začal experimentovať v kasínach Las Vegas a vyhral veľa peňazí. Dostal sa však do rôznych nebezpečných situácií, pretože hrozilo, že kasínoví zabijaci si ho podajú. Aplikovaná matematika a jej prevedenie v praxi však boli pre neho tak dôležité, že bol ochotný riskovať. Do svojej stratégie a systémového počítania zasvätil aj ďalších študentov MIT, ktorí si zamilovali najmä pontoon Blackjack. Ide o zaujímavý variant klasického Blackjacku. Pravidlá pantoon sa od klasiky veľmi nelíšia. Rozdiel je vo výhernej kombinácii (pantoone). Tá nastane, keď má hráč na ruke súčet 21 hneď z prvých dvoch kariet (eso a karta s hodnotou 10), drží na ruke 5 kariet a ich súčet nepresiahne 21, alebo drží 3 až 4 karty so súčtom 21. V dvadsiatom storočí šlo o najpopulárnejšiu hru ozbrojených síl anglicky hovoriacich krajín, no obľuboval ju aj Ľudovít XV. a Napoleon.
Vieme tiež, že Thorp použil svoje geniálne schopnosti aj na akciovom trhu, vďaka čomu získal rovnako pekný balík.
Či už ste niekedy blackjack hrali, či je to pre Vás španielska dediny, horeuvedení páni si určite zaslúžia Vašu pozornosť. Ľudská genialita je totiž pre nás stále veľkou záhadou.
Autorské právo: pressmaster / 123RF Reklamní fotografie