Sťahovanie je spojené aj s množstvom starostí – balenie, znášanie nábytku do auta, vybaľovanie, hľadanie správneho miesta pre svoje staré veci v novom a potom ešte jedna viac povinnosť ako starosť – nahlásenie úradom o svojej novej adrese. Pokiaľ ste majiteľom nehnuteľnosti, nie je žiaden problém zapísať si nový trvalý pobyt. Čo však robiť v prípade, že ste iba podnájomníkom? Vtedy na vás čakajú oveľa väčšie starosti. Prečo?
Čo hovorí zákon
Zákon hovorí o tom, že ak sa plánujete zdržiavať mimo adresy svojho trvalého pobytu viac ako 90 dní, čo v prípade, že sa presťahujete, asi plánujete, musíte túto skutočnosť oznámiť úradom. A to najneskôr do 10 dní po tom, čo opustíte trvalé bydlisko. Tu však začína problém – majitelia bytov nie sú veľmi nadšení, keď majú svojim podnájomníkom udeľovať prechodný pobyt. Nielenže nie sú nadšení, ale toto odmietajú robiť. Prečo?
Strach z exekútora
Najčastejším dôvodom strachu je obava z exekútora. Majitelia bytov svojich podnájomníkov väčšinou vôbec nepoznajú a obávajú sa toho, že by títo ľudia mohli mať dlhy. Dlhy, kvôli ktorým príde rad na exekúciu a exekútor miesto majetku dlžníka zabaví majetok majiteľa bytu. Toto však nie je dovolené, ak by to urobil ktorýkoľvek exekútor, koná protiprávne. Takže tieto obavy nie sú na mieste.
Ako získať prechodný pobyt
Mať trvalý či prechodný pobyt na mieste, kde žijete, má množstvo výhod. Okrem iného konečne prestanete porušovať zákon, za ktorý vám však nič nehrozí. No tými hlavnými výhodami je jednoduchšia komunikácia s úradmi, ľahšie si nájdete lekára v tom-ktorom meste, nájdete školu pre vašu ratolesť alebo vyriešite problémy s parkovacou kartou. Chcete získať trvalý či prechodný pobyt v Bratislave? Jednoducho si ho prenajmite. Navštívte stránku Mojpobox.sk a uľahčite si život.
Autorské právo: zzq / 123RF Reklamní fotografie