Home Bývanie Maľovanie stien izieb. Čo všetko budete potrebovať?

Maľovanie stien izieb. Čo všetko budete potrebovať?

by v f
Maľovanie stien izieb. Čo všetko budete potrebovať?

Kto má rád maľovanie bytu? Asi len máloktorá ruka sa zdvihla hore. Maľovanie bytu pozostáva z troch zdĺhavých fáz. Prvá je príprava miestností na maľovanie, druhá fáza je maľovanie samotné a tretia je najviac otravná, a to upratovanie. Čo všetko si na maľovanie pripraviť, aby ste nemuseli behať desaťkrát do obchodu?

1. fáza – vypratanie priestoru

Vďaka precízne odvedenej prvej fáze, a to vypratania priestoru, budete mať v záverečnej fáze oveľa menej práce. Všetko, čo sa dá, vyneste z miestnosti von. Ťažšie kúsky nábytku detailne pozakrývajte maliarskou fóliou. Fóliou odporúčame zakryť aj zem, parapetné dosky a okná. Nezabudnite ani na radiátor, dvere a iné vyčnievajúce časti v miestnosti. Na lišty podláh nalepte kryciu pásku. Niektorí ľudia maľujú steny a zabudnú povyberať elektrické zásuvky. Následne sa trápia s malým štetcom a napriek tomu zásuvku zašpinia. Preto je lepšie zásuvky pre maľovaním odmontovať. Zabudnúť nesmieme na rebríky. Rebrík je pomôcka, bez ktorej sa do maľovania nepúšťajte. V nižších miestnostiach vám budú stačiť schodíky. Do izieb s vyšším stropom si zaobstarajte štafle.

Pomôcky: krycie fólie, krycia páska, rebrík

2. fáza – maľovanie stien

Starú vrstvu farby musíte odstrániť. V opačnom prípade by nová farba na stene nedržala. Steny poriadne navlhčite a farbu odstráňte s pomocou škrabky. Odfarbené steny poumývajte, dbajte na to, aby neboli mastné. Na očistené steny naneste stierku. Stierka na stenu musí poriadne zaschnúť. Farbu nanášajte na stenu v dvoch vrstvách. Veľa ľudí urobí chybu v tom, že si kúpia málo farby. Množstvo potrebnej farby zistíte po zmeraní priestoru. V obchodoch farby laky vám iste poradia, koľko danej farby je potrebnej na meter štvorcový.

Pomôcky: škrabka, valček, štetce, stierka na stenu, farba na stenu, ochranné oblečenie (montérky, šiltovka, rukavice, okuliare)

3. fáza – čistenie miestnosti

Ak ste dodržali pokyny z prvej fázy, tak sa nemusíte obávať veľkého znečistenia miestnosti. Samozrejme, že drobná kvapka farby sa môže dostať na okno alebo na podlahu. Farbu odstránite roztokom vody s bielym octom. Následne postupujte ako pri bežnom čistení podláh alebo skiel.

Pomôcky: vedro, utierka, mop, ocot, čistiace prostriedky

 

You may also like