Home Bývanie Pastelové farby: prečo ich vybrať ako farbu stien v interiéri?

Pastelové farby: prečo ich vybrať ako farbu stien v interiéri?

by v f
Pastelové farby: prečo ich vybrať ako farbu stien v interiéri?

Pastelové farby sú príjemné odtiene, ktoré pôsobia upokojujúco a harmonicky. V interiéri môžu vytvoriť pocit priestoru, čistoty a sviežosti. Prečo by ste mali zvoliť pastelové farby ako farbu stien v interiéri?

Pastelové farby v interiéri sú štýlové a nadčasové

Pastelové farby sú skvelou voľbou ako farby stien v interiéri, pretože vám umožnia vytvoriť krásny, príjemný a originálny priestor, ktorý odráža váš dobrý vkus. Pastelové farby sú tiež ľahko kombinovateľné medzi sebou aj s inými farbami a dekoráciami, takže s nimi možno experimentovať a vytvoriť rôznu atmosféru miestnosti. Tieto farby vám prinesú svetlo, pohodu a harmóniu do vášho domova. Natrite nimi farby, hodiť sa môže aj farba na betón na podlahu, a uvidíte rozdiel!

Prečo sú pastelové farby tak obľúbené a skvelé?

Okrem toho, že sú pastelové farby moderné, prinášajú do interiéru i iné výhody. Medzi ich najväčšie bonusy patria:

  • Pastelové farby sú univerzálne a vhodné pre rôzne dizajnérske štýly. Či už preferujete moderný, minimalistický, romantický, vintage, alebo iný štýl, pastelové farby sa k nemu ľahko prispôsobia a doplnia ho.
  • Pastelové farby sú ideálne pre malé a tmavé miestnosti, pretože opticky zväčšia a rozjasnia priestor. Ak máte malú obývačku, spálňu alebo kúpeľňu, pastelové farby vám pomôžu vytvoriť ilúziu väčšej a svetlejšej miestnosti.
  • Pastelové farby sú príjemné pre oko a dušu, pôsobia relaxačne a pozitívne. Pomôžu vám vytvoriť útulnú a pohodovú atmosféru v interiéri. Vyčarujete s ich pomocou skutočný pocit domova.
  • Pastelové farby sú ľahko kombinovateľné medzi sebou aj s inými farbami a dekoráciami. Môžete si vybrať jednu pastelovú farbu ako dominantnú a doplniť ju inými pastelovými odtieňmi. Alebo zvoľte jednu kontrastnú farbu, ktorú zjemnia pastelové odtiene. Pastelové farby stien dobre ladia s kovom, drevom i sklom. Dajú sa v predajni farby laky namiešať podľa vašich predstáv.

Ako kombinovať pastelové farby?

Ak ste sa rozhodli pre pastelové farby ako farbu stien v interiéri, môžete sa zahrať s rôznymi kombináciami a vytvoriť originálny a osobitý vzhľad v miestnostiach. Tu je niekoľko tipov, ako kombinovať pastelové farby vzájomne a s dekoráciami:

  • Ak chcete dosiahnuť jemný a harmonický výsledok, zvoľte pastelové farby z jednej farebnej škály, napríklad modrej, zelenej, ružovej alebo fialovej. Môžete použiť rôzne odtiene tej istej farby. Napríklad ak máte steny v pastelovej modrej, kúpte závesy, vankúše a koberec v pastelovej tyrkysovej či tmavo modrej farbe.
  • Pre dosiahnutie živého a dynamického prostredia, vyberte kontrastné farby. Ak máte steny v pastelovej žltej, dekorujte závesy, vankúše alebo koberec v pastelovej ružovej a fialovej.
  • Pastelové farby môžu pôsobiť aj veľmi sofistikovane. Ako základ stien použite bielu, šedú alebo béžovú. K stenám dolaďte doplnky v pastelovej modrej či zelenej farbe.

Autor: Gabriela Kudláčová

 

 

 

You may also like