Biela je neutrálna, ale nie nudná. Vyjadruje čistotu, čo však neznamená, že ju netreba udržiavať. Má svoje uplatnenie ako v móde, tak aj v interiérovom dizajne.
Bielej farbe na domácom nábytku a spotrebičoch sa aj tak často vyhýbame. Zviditeľňuje každý nedostatok, no vo vhodnej kombinácii rozžiari. Aké výhody sa spájajú s bielou v kuchyni?
Rozmanité prídavné funkcie pre vašu kuchyňu
Na kuchynské prostredie sa kladú nároky pre funkčné prerozdelenie zón. S tým súvisí viac použitého nábytku, príslušenstva a stiesnený priestor. Za týchto podmienok sú práve biele kuchyne vhodné na osvieženie a upokojenie (zjednotenie) funkčných zón.
Biele kuchyne si najviac spájame s vysokolesklým prevedením. Odporúčame však používať jej jemnejšie (mäkšie) odtiene a kombinovať ich s ďalšími romantickými pastelovými farbami. Kuchyňa tak nestráca na svojom elegantnom ani spoločenskom pôsobení. Má podnecovať príjemnú rodinnú atmosféru, avšak treba vhodne korigovať jej schopnosť odrážať svetlo.
Bielu pri odrazoch svetla možno vnímať rušivo až chladne alebo podporujeme príliš sterilné prostredie. Pri odrazoch svetla však dosahujeme opticky väčšie a presvetlenejšie prostredie. Výsledný efekt závisí od vhodnej kombinácie farieb a preferovaného štýlu.
V akom štýle to najviac pristane bielej kuchyni?
Biela v domácky ladenej atmosfére sa dobre dopĺňa s farbami optimistického až jemného nostalgického výrazu. Tieto znaky bližšie opisujú obľúbené provence kuchyne, pričom môže ísť o kompozíciu svetlej bielej, krémovej, pieskovej alebo ružovkastej. Odtiene môžu nadobúdať levanduľový alebo jemný modrastý nádych. Stále však pri umiernenom, relaxačnom efekte. Cieľom interiérového provence štýlu je „zastaviť čas“. Obzrieť sa za tradičnými kvalitami a tie adaptovať v moderných podmienkach.
Zdroj foto: 2M media / Shutterstock.com