Home Spravodajstvo Letná starosť o trávnik, čo vedieť a čo mu sa vyhnúť?

Letná starosť o trávnik, čo vedieť a čo mu sa vyhnúť?

by v f
Letná starosť o trávnik, čo vedieť a čo mu sa vyhnúť?

Či už chováte dobytok, pestujete rastliny alebo sa chcete len postarať o samého seba, letné horúčavy dajú zabrať. Čím viac stupňov ukazuje teplomer, tým náročnejšie je prečkať toto obdobie bez následkov. Platí to aj pre záhradný trávnik, pri ktorom stačí urobiť jeden nesprávny krok a zničíte všetko, čo ste polroka budovali s leveling system.

Pri ochrane trávnika v čase letných horúčav totiž platia tri základné pravidlá: zavlažovanie, kosenie a nehnojenie. Ak ich dodržíte, trávnik prežije toto obdobie bez následkov.

Zavlažovanie

Ak sa vám zdá, že trávnik vyžaduje počas vysokých teplôt veľa vody, môžete sa mýliť. Trávnik vtedy potrebuje opatrné zalievanie. Dlhodobou nadmernou vlhkosťou spôsobíte to, že korene trávy nebudú mať dostatok kyslíka a trávnik sa stane náchylnejším na choroby a plesne. Funguje to ako s izbovými rastlinami. Ak ich prelejete, pôda sa rozmočí a zabráni prirodzenému prístupu vzduchu ku koreňom.

Jednoduché pravidlo teda znie, že trávnik by ste nemali zavlažovať denne. Najvhodnejšie je urobiť to vtedy, keď začína strácať sviežosť a na niektorých miestach je už suchý. Aj v takej situácii však treba vedieť, akým množstvom vody ho zavlažiť.

Ak sa trávnik nachádza na ľahkej a piesočnatej pôde, treba zvoliť častú závlahu nižšími dávkami vody. V prípade, že ho máte na hlinitej a ílovitej pôde, je vhodné zavlažovať zriedkavejšie a väčšími dávkami vody. Nie je to však univerzálne pravidlo, nakoľko o stave vlahy rozhoduje aj vývoj počasia, zatienenie plochy či svahovitosť terénu. Okrem tohto, si zistíme funkčnosť zavlažovacieho systému s prúdovým chráničom.

Kosenie

Druhým pravidlom starostlivosti o trávnik v čase letných horúčav, na ktoré si treba dať obzvlášť pozor, je kosenie. Treba kosiť často alebo občas? Vysoko alebo nízko? Ráno alebo večer?

Ak chcete zabezpečiť zdravý vzhľad a celistvosť trávnika, mali by ste kosiť podľa pocitu, čiže vtedy, kedy sa na slnku cítite príjemne. O kvalite výsledku rozhoduje aj fakt, o koľko percent trávnik skrátite aj akým nožom prerežete steblo trávy.

Na kvalitu kosenia má zásadný vplyv dobre nabrúsený nôž. Ak je nôž tupý, steblá trávy budú na končekoch rozstrapkané a po dokosení začnú žltnúť až hnednúť. Ostrý nôž zabezpečuje rovný a presný rez, vďaka čomu tráva nežltne, rýchlejšie regeneruje a v lete sa netrápi.

Kosačka odsekne steblo trávy z viacerých smerov a robí to v zdanlivo náhodnom vzore, čo podporuje hustotu trávnika. Okrem toho trávu nezbiera do koša, ale necháva ju ležať na zemi. Denným prírastkom sú tak malé čiastočky trávy, že ich voda dostane až do jej koreňového systému. Pôsobí to ako zelené hnojivo a zahusťuje trávnik. Prípadne ak sa nám kosiť osobne nechce, môžeme aj zakúpiť robotickú kosačku.

Pri pravidelnom dennom kosení sa však môže stať, že za deň nenarastie vôbec nič. Ak sa vám kvôli tomu nechce otvárať zberný kôš alebo nechať robotickú kosačku jazdiť po záhrade naprázdno, nechajte, nech sa o tom rozhodne sama.

Nehnojenie

Posledné pravidlo nehovorí o tom, čo by ste mali robiť, ale práve naopak, upozorňuje, čo by ste robiť nemali. V lete by ste nemali hnojiť trávnik, inak mu môžete výrazne ublížiť. Je omnoho vhodnejšie pohnojiť ho na jar a dodať mu dostatočné množstvo živín pred letným obdobím. Pomôcť mu môžete aj na sklonku vegetačného cyklu, teda na jeseň. Či už použijete klasický hnoj, alebo tekuté hnojivo, mali by ste ho aplikovať rovnomerne po celej ploche trávnika.

Počas vegetačného obdobia trávnika sa odporúča nehnojiť ho, prípadne robiť tak len mulčovaním.

Mulčovanie je ekologická likvidácia pokosenej trávy, kedy zostávajú jej drobné kúsky ležať na zemi. Mali by ste mulčovať maximálne jednu tretinu výšky trávy, inak jej ublížite. Sušina totiž zabráni prístupu vzduchu ku koreňom a trávu zadusí.

You may also like