Čo myslíte, čomu dnes dávajú mladí ľudia prednosť? Kúpe auta alebo bytu? Ako sa ukazuje, veľa mladých uprednostňuje pred samostatným bývaním radšej kúpu automobilu. Ide tu o to, že mladý človek dnes musí často cestovať za prácou a motorové vozidlo sa stáva nevyhnutnosťou. Kým auto dáva pocit istej slobody, hypotéka na vlastné bývanie poriadne zaväzuje. Katalóg domov sa tak stáva iba výpravou do ríše snov a výber z jeho pestrej ponuky sa dostáva na rad oveľa neskôr.
Hypotéka je pre mladých ľudí príliš veľký záväzok
Pri rozhodovaní medzi kúpou auta a bytu víťazí vozidlo, a to aj kvôli jeho cene. Kúpa ojazdených aut vyjde mladého človeka o dosť lacnejšie ako kúpa bytu. Keď si porovnáme cenu ojazdeného auta, ktoré možno kúpiť aj za 2.000 eur a kúpu staršieho bytu, ktorý stojí v Bratislave až okolo 90.000 eur, určite netreba zdôrazňovať, že mladí ľudia nemajú nad čím uvažovať. Ekonóm Vladimír Baláž z Prognostického ústavu SAV uviedol, že z ekonomického hľadiska mladí ľudia pri kúpe auta pôsobia rozumne, pretože ho potrebujú, či už na podnikanie alebo na vozenie do práce. Veľa mladých si taktiež uvedomuje, že samotná prevádzka auta ich vyjde na pár stoviek eur, kým hypotéku na dom alebo byt, ktorou by sa zadlžili, by splácali celý život. Ďalšou nevýhodou je aj to, že pracovné miesta nie sú stabilné. Často sa stáva, že jeden deň prácu máte a za chvíľu o ňu prídete. Objednať si domy na kľúč alebo kúpa bytov je príliš veľké riziko, ktorému sa mladí ľudia boja vystaviť. Zadlžiť sa na celý život kvôli domu či bytu nie je vôbec jednoduché, keďže netušíte, či budete v budúcnosti schopný splácať hypotéku za vlastné bývanie. Aj z toho dôvodu si mladí radšej byt prenajímajú.
S vekom prichádza zodpovednosť
Sociologička Zuzana Kusá uviedla, že človek sa na počiatku svojej životnej cesty nechce zadlžiť na celý svoj život kvôli tomu, aby mal strechu nad hlavou. Radšej si kúpi auto, ktoré mu zabezpečí určitú voľnosť. Ale vo všeobecnosti si Slováci aj tak radi požičiavajú peniaze z banky. Pri pôžičkách sa správajú rozumne. Štefan Frimmer (hovorca Slovenskej sporiteľne) uviedol, že úvery na bývanie si berú Slováci, ktorí majú okolo 36 rokov. Zatiaľ čo štyridsiatnici si viac berú spotrebné úvery, ktoré majú kratšiu splatnosť. I tu vidieť, že s vekom prichádza potreba vlastniť súkromné miesto pre život, a preto sa hľadajú alternatívy. No mnoho mladých nevie, že môže čerpať z viacerých výhod, ktoré im vo vyššom veku odpadajú. Sú tu napríklad nízkoenergetické domy pre mladých, ktoré sú mimoriadne výhodne, ako aj úvery a pôžičky, ktoré je možné za zvýhodnených podmienok získať iba do určitého veku.
Zlá situácia núti mladých ľudí zostávať s rodičmi
Ďalšou podstatnou vecou je aj fakt, že dnes mladí ľudia zostávajú s rodičmi a rodinu si neplánujú založiť tak rýchlo, takže ani nemajú veľký dôvod riešiť bytovú otázku. Nanajvýš z ušetrených peňazí zrekonštruujú rodičovský dom, prípadne niečo pristavajú. Potom zákonite vyhráva kúpa vozidla. Sociologička Zuzana Kusá taktiež uviedla, že napríklad v severných oblastiach Slovenska je automobil jedinou možnosťou, ako sa dostať do zamestnania, pretože autobusy nie vždy premávajú tak, aby umožnili plnohodnotnú prepravu do práce. Kusá taktiež upozornila na to, že niektoré oblasti Slovenka nie sú pre mladých ľudí atraktívne. Z toho dôvodu nemajú chuť si tu kúpiť byt alebo dom, pretože je tu maximálny nedostatok pracovných miest. Slovensko podkopáva perspektívu mladých ľudí, to je problém, o ktorom sa už dávno vie, no na druhej strane je nutné vedieť ponúknuť to, čo tu pre nich máme. Predpokladáme, že mladý človek si uvedomí svoje možnosti a bude sa ich dožadovať.
Zdroj: byvanie.pravda.sk
Foto: © [slasnyi] / Dollar Photo Club