Home Stratégie Ako napísať kvalitnú diplomovú prácu

Ako napísať kvalitnú diplomovú prácu

by v f

ef31d218c30604752020361fec5793eaNa vysokú školu s radosťou spomína veľmi veľa absolventov. Správne namiešaný koktail povinností a zábavy, sem-tam nejaká seminárna práca, potom prídu na rad bakalárske práce, ktoré sú prvou závažnejšou skúškou aj so štátnicami a potom, ani sa nenazdáte, a už si musíte vyberať tému vašej diplomovej práce. Napísať kvalitnú diplomovku, ktorej vypracovanie by vás bavilo, nemusí byť až taký problém, ako si mnoho študentov myslí. Ako na to?

 

Téma, ku ktorej máte vzťah

Ako prvé a zároveň veľmi dôležité, čo musíte urobiť, je vybrať si tému, ku ktorej máte dobrý vzťah. Takto vám písanie diplomovej práce pôjde oveľa lepšie. Určite ste sa za celé tie roky štúdia stretli s jednou oblasťou, ktorá vás zaujala. Ak nie, nuž, potom ste na nesprávnej škole. Čo však robiť v takom prípade, ak nemáte voľnosť a musíte si vybrať tému z fakultného zoznamu? Aj keď sa vám téma nemusí na prvý pohľad páčiť, vyberte si takú, ktorú sa dá spracovať tak, aby ste v nej obsiahli to, čo vás baví.

 

Dôkladný rešerš

Písanie diplomky je tak trochu ako varenie, ak máte čerstvé a kvalitné suroviny, jedlo bude chutiť super, aj keď ho varíte prvýkrát. Preto si dajte záležať na tom, aby ste mali zdroje od autorov, ktorí sú špičkou v danej problematike. Dajte si však pozor, aby ste čerpali z aktuálnych zdrojov, ktoré nie sú po „dátume spotreby“. Čím čerstvejšie, tým lepšie. Dajte si pozor aj na množstvo nerelevantných a polopravdivých informácií, ktoré môžete nájsť na rôznych internetových stránkach.

 

Nájdite si dostatok času

Každý pozná historky o tom, ako niekto napísal diplomovú prácu za dva dni a dostal z nej Béčko. Jasné, môže to byť skutočne tak, no nie každý to dokáže. Radšej si vyhraďte dostatok času, ako keby ste mali deň pred odovzdaním čítať sväté písmo a veriť, že to nejakým zázrakom stihnete napísať. Bude sa vám lepšie pracovať s vedomím, že máte dostatok času na všetko. Veď len záverečné formátovanie vám môže zabrať aj viac ako deň.

You may also like