Zdravý spánok je pre každého z nás mimoriadne dôležitý, obzvlášť to však platí u detí. Pokiaľ sa zle alebo málo vyspia, bývajú podráždené a vtedy je s nimi naozaj ťažké nájsť rozumnú reč. Detské telo sa počas spánku vyvíja a čerpá energiu. Aby ste drobčekovi zabezpečili pohodlný spánok, mali by ste svoju pozornosť upriamiť v prvom rade na matrace do postieľky. Je totiž dokázané, že nesprávne zvolený matrac pôsobí na deti oveľa horšie ako na dospelého jedinca. Ovplyvňuje tiež, aký hlboký bude detský spánok a ako odpočinuté sa dieťa prebudí. Viac však už v nasledujúcich riadkoch.
Bezpečnostné normy a zdravý spánok novorodenca
Postieľky pre úplne maličké bábätká musia spĺňať prísne normy pre zdravý spánok dieťatka. Nesmú tu byť napríklad žiadne výrazné medzery, do ktorých by mohli drobčekovi zapadnúť jednotlivé časti tela. Konštrukcia musí byť pevná a stabilná. Samozrejmosťou by mali byť aj oblé rohy a hrany. Aby bolo dno dostatočne vzdušné, vyberajte postieľku s priečkovým, perforačným alebo mriežkovým dnom. Na denné používanie sa určite neodporúčajú cestovné postieľky. Matrac by mal vypĺňať celý priestor postieľky, čím sa vyhnete zakliesneniu bábätka. S ohľadom na optimálnu oporu detského telíčka treba myslieť na to, že dieťa veľmi rýchlo rastie, čo sa deje najmä počas noci. Matrac pre deti do 12 rokov by nemal obsahovať pamäťovú penu, ktorá by mohla spôsobiť rastové deformácie. Ak máte takýto matrac vo Vašej posteli, nemali by ste si brať dieťa k sebe. Dvanásťročné a staršie deti môžu mať v matraci už i pamäťovú penu, no maximálne s dvojcentimetrovou vrstvou.
Vyrobené na prírodnej báze
Detský matrac by mal kopírovať telo tak, aby bola panva v polohe na boku v rovine, no v polohe na chrbte zase v prirodzenej krivke. Pre deti sa neodporúča príliš mäkký typ matraca. Ideálnou voľbou sú penové matrace strednej tvrdosti, pričom poťahy by mali byť prírodné a funkčné (ľahko čistiteľné). Anatomický a ortopedický stupeň matracov pre deti by mal byť 3 až 4. Poťahy a peny musia byť čisto prírodné, pretože chémia a alergény v matracoch sú pre detské zdravie zvlášť agresívne. Antibakteriálne a antialergické vlastnosti by mali byť samozrejmosťou. Určite sa nenechajte zlákať lacnými molitanovými penami s výstuhami z odpadu lepeného alebo drveného polyuretánu. Predajcovia uvádzajú ako vhodný materiál stopercentný latex o hustote 65kg/m3, prípadne kokosovú dosku impregnovanú latexom. Ide nielen o prírodné materiály, ale tiež o materiály s výbornými ortopedickými vlastnosťami. Eliminuje sa aj prežívanie roztočov a plesní. Trojročné deti by ste mali z postieľky presťahovať do vlastnej komfortnej postele v štandardnej veľkosti 90 x 200 cm. Matrac v tejto posteli by mal vydržať ďalších osem až desať rokov, preto ho vyberajte zodpovedne. Nakupujte iba v špeciálnych predajniach, prečítajte si zloženie matraca a žiadajte zdravotný certifikát. Je dobré sa tiež informovať o záruke, pričom kvalitné jadro by malo vydržať v pohode desať rokov. Predajcovia uvádzajú, že obľúbené sú aj sendvičové matrace, a teda také, pri ktorých je vnútro spravidla pevnejšie a vrchné časti bývajú z prírodných alebo syntetických materiálov.
Na záver by sme radi upozornili na to, že niektoré materiály použité v matracoch zabraňujú správnemu fungovaniu monitoru dychu dieťaťa. V prípade, že ho plánujete využívať, mali by ste dbať aj na túto skutočnosť a informovať sa v predajni.
Foto: © [hartphotography] / Dollar Photo Club