Home Bývanie Zariaďujte detskú izbu spolu so svojimi deťmi

Zariaďujte detskú izbu spolu so svojimi deťmi

by v f

Zariadiť si dom podľa svojich predstáv a snov je veľmi ťažké. Problém však nie je v malom výbere doplnkov či samotného zariadenia. Zariadiť izbu pre svoje dieťa môže byť ťažšou úlohou, než sa na začiatku zdá. Pri tejto činnosti musíte brať do úvahy viacero hľadísk. Bezpečnosť dieťaťa by však mala byť na popredných miestach.

Pri zariaďovaní “kráľovstva pre malých dospelých” sa zohľadňuje najmä vek, pohlavie či temperament dieťaťa. To, ako zariadiť izbu pre svoje dieťa, môžete odpozorovať sami pri činnostiach, ktoré vykonáva – podľa toho, ako sa správa a k čomu prirodzene inklinuje. Netreba sa však tejto výzvy báť. Práve naopak – pozvite si k nej spolupracovať aj samotné dieťa. Veď ono tam bude napokon tráviť najviac času.

Pred zariaďovaním izby zvážte viacero vecí

Ak je vaše dieťa ešte malé, chcete mu do izby vkladať také veci, ktoré potešia jeho oko a budú primerané jeho veku. No nedajte sa hneď zlákať prvým výberom. Vaša milovaná ratolesť vyrastie a z malého špunta sa môže stať mladý rocker, či naopak, malá princezná.

Veľké postele v tvare pirátskej lode či pretekárskeho auta môžu vyzerať krásne, no keď vaše dieťa vyrastie, vo väčšine prípadov takúto posteľ ocení už menej. A predovšetkým to ide aj do financií. Preto na začiatku zvážte výber týchto vychytávok.

Ešte predtým, ako začnete pozerať po vhodnom nábytku do detskej izby, zohľadnite priestor, ktorý jej bude vyčlenený a farby, ktoré ovplyvnia vývoj vášho dieťaťa viac, ako si myslíte.

Farby stien ovplyvňujú vývin dieťaťa

Izba, ktorá je vymaľovaná len jednou farbou, môže dieťa rýchlo omrzieť. Skúste rozdeliť izbu farbami podľa činnosti, ktorú tam dieťa vykonáva. Hraciu zónu vymaľujte pestrejšími farbami a zónu, kde dieťa spí tmavšími odtieňmi.

Každá z farieb navyše môže vyvolať rôzne nálady. Modrá navodzuje odpočinok, zelená zas harmóniu a fialová kreativitu. Pri výbere farieb sa môžete rozhodnúť aj podľa povahy samotného dieťaťa. Každé dieťa je totiž iné.

Pri hyperaktívnejšom dieťati môžete zvoliť tlmené farby, ktoré ho upokoja. Žiarivejšie farby, naopak, zvoľte, ak je vaše dieťa menej aktívne. Aj tu vám však môže pomôcť samotné dieťa a to, keď zohľadníte jeho vek.

Zapojte dieťa do zariaďovania

Určite chcete pre svoje deti iba to najlepšie. Preto ich zapojte do procesu plánovania. Približne medzi druhým a tretím rokom už dieťa vie, ako má jeho izbička vyzerať. No aj pri menších deťoch už vy ako rodičia ste schopní pri rôznych činnostiach odpozorovať, čo preferujú a podľa toho zariadiť ich izbu.

Farbu stien tak môžete napr. zvoliť podľa farby pastelky, ktorú berú najčastejšie do rúk, alebo  farby ich obľúbenej hračky. Ešte pred šiestym rokom už deti sami chcú, aby ich rodičia zapájali do zariaďovania ich izby. So zvyšujúcim vekom sa potreba vlastnej izby zvyšuje a takisto sa zvyšuje aj percento pravdepodobnosti, že vzhľad izby sa vám nebude páčiť. No budete sa s tým musieť zmieriť.

Kreslenie po stene

S nalepovaním plagátov či kreslením po stene sa takisto ako rodič ťažko zmierite. No aj to môžete ľahko začleniť do zariadenia izby. Ako? Plagáty sa nemusia nachádzať len na papieri na stenách. Vďaka digitálnej tlači sa môžu vyskytovať priamo na nábytku či doplnkoch, ako vankúšoch či posteľnej bielizni.

Ak má vaše dieťa rado kreslenie a už sa stalo, že jeho maľby skončili na stene, aj to môžete vyriešiť. Samolepiace vinylové tabule môžu byť tou správnou voľbou. Stačí, ak ich nalepíte na jednu zo stien, a vaše dieťa môže v maľovaní pokračovať.

Existuje aj tabuľová farba, ktorú môžete naniesť na akýkoľvek povrch, a ten zmeníte na tabuľu, z ktorej veľmi ľahko kriedu zotriete. Do izby môžete umiestniť priamo tabule, ktoré budú slúžiť len na kreslenie či písanie.

Doplnky sú naozaj dôležité

Okrem písania či kreslenia však dieťa vo svojej izbe bude vykonávať oveľa viac aktivít. Každé dieťa potrebuje svoj priestor, kde sa bude hrávať. Kde sa dostane do svojho fantazijného sveta a prenesie sa do nejednej rozprávky.

Ak je dieťa ešte malé, väčšinu času stráveného hraním bude vykonávať na zemi. Preto je vhodné, ak mu k posteli alebo po celej dĺžke izby zaobstaráte mäkký koberček. Tým sa môže predísť aj zraneniam. Aby k nim nedošlo, je vhodné tiež vybrať nábytok so zaoblenými rohmi.

Ak to veľkosť izby dovolí, do stredu môžete umiestniť malý stolík s pár stoličkami. Tam dieťa môže rozvíjať svoje schopnosti – či už písanie alebo kreslenie.

Myslite dopredu

Ak sa obzeráte po správnom nábytku do detskej izby, myslite dopredu. To znamená, že písací stolík či osvetlenie a lampy v izbe nesmú chýbať, keďže každé dieťa vyrastie a z malého škôlkára sa razom stane žiak a neskôr študent.

Lampu môžete umiestniť na písací stôl, ale aj na stolík pri posteli. Na trhu nájdete osvetlenia v rôznych tvaroch od glóbusu až po hviezdy či iné telesá. Fantázii sa v tomto smere medze nekladú, a preto ak má vaše dieťa rado kreslenú postavičku, môže sa nachádzať nielen na posteľnej bielizni, koberci, ale aj na vankúši či zásuvkách.

Dnes máte naozaj z čoho vyberať. Detský nábytok z möbelix.sk vám môže otvoriť obzory a vy si tak nebudete vedieť vybrať.

Ukladací priestor pre vaše dieťa

Aby vaše dieťa malo všetky hračky pekne uložené, myslite aj na ukladací priestor. Ten dosiahnete rôznymi boxmi a dekoračnými košmi.

Police, na ktoré si bude vaše dieťa ukladať svoje knihy, môžete vyriešiť zaujímavým spôsobom. Aby ste svoje dieťa podporili pri učení prvých písmen v škole, môžu mať práve tvar písmen. Ak budú mať aj zaujímavú žiarivú farbu, tým len docielite iskričky šťastia v očiach svojho dieťaťa.

Plánovaná nová izba pre dieťa by mala spĺňať viacero kritérií, no hlavné je, aby sa v nej samotné dieťa cítilo komfortne a spokojne. Každé dieťa potrebuje mať svoj priestor, a preto ak sa o izbu delí niekoľko detí, stačí, aby každé malo svoj vyhranený kútik, o ktorom vie, že je iba jeho.

Preto je pri zariaďovaní detskej izby dôležité, aby sa samotné dieťa na ňom podieľalo. Zamiluje sa do nej a poznáte to, že keď je spokojné dieťa, spokojní sú aj rodičia.

You may also like