Home Ekonomika Ako zafinancovať svoje prvé bývanie

Ako zafinancovať svoje prvé bývanie

by v f

Celosvetový trend je, že mladí ľudia sa chcú v čo najmladšom veku osamostatniť a odsťahovať sa od rodičov. V západných krajinách ľudia využívajú predovšetkým prenájom nehnuteľností, ako jej kúpu. U nás je tomu naopak. Väčšina ľudí chce nehnuteľnosť vlastniť. Kúpa nehnuteľnosti však nie je lacná záležitosť a u mladých ľudí to platí dvojnásobne. Ako teda zafinancovať prvé bývanie? Možnosti je hneď niekoľko.

Ak ste sa narodili pod šťastnou hviezdou a po starých rodičoch ste zdedili štedrý majetok, zafinancovať pre vás byt, by nemal byť problém. Väčšina ľudí však také šťastie nemá a musí hľadať iné spôsoby. Jednou z možností je spojiť rodinné finančné rezervy a zafinancovať bývanie tak spoločne, s tým, že peniaze budete postupne vracať svojej rodine. Túto možnosť bohužiaľ tiež väčšina ľudí nemôže využiť, pretože im to ich finančné možnosti nedovoľujú. Preto väčšina ľudí využíva na kúpu nehnuteľnosti externé finančné zdroje. Aj možností financovať nehnuteľnosť z externých zdrojov je však niekoľko.

Pre mladých ľudí do 35 rokov bude najzaujímavejšia hypotéka pre mladých. Pri nej keď žiadateľ splní podmienky, získava štátny príspevok pre mladých. Ten je určený na podporu vlastného bývania ( napr. kúpa, rekonštrukcia, výstavba nehnuteľnosti a pod.). Hypotéky pre mladých sú taktiež zvýhodnené úrokovou sadzbou, ktorá je znížená o tri percentá. Štátny príspevok od štátu v súčasnej dobe je vo výške dve percentá ročne a stanovuje sa na každý kalendárny rok individuálne. Hypotéka pre mladých je charakteristická aj tým, že banka musí umožniť klientovi, odklad splátky istiny hypotekárneho úveru a mimoriadnu splátku úveru bez poplatku.

Ďalším spôsobom, ako si pomôcť s financovaním bývania je stavebné sporenie.

Stavebné sporenie je druh výhodného sporenia podporovaný ročnou štátnou prémiou. Stavebné sporenie je založené na myšlienke, že svojimi vkladmi si nasporíte časť prostriedkov, ktoré potrebujete na zlepšenie svojho bývania, pričom sa vám na účet pripisuje štátna prémia a úroky. Výhodou je, že nie je nevyhnutné platiť pravidelne každý mesiac. Prostriedky je možné odvádzať na účet v stavebnej sporiteľni kedykoľvek počas roka a v akýchkoľvek čiastkach.

Ak sa chcete poradiť ohľadom správneho zafinancovania vašej novej nehnuteľnosti, odporúčame vám navštíviť hypotekárne centrum, poprípade sa obrátiť na hypotekárneho špecialistu.
 

You may also like