Home Bývanie Na čo si dávať pozor pri výbere PUR panelov?

Na čo si dávať pozor pri výbere PUR panelov?

by v f
Na čo si dávať pozor pri výbere PUR panelov?

Každý už zrejme počul o sendvičových paneloch, ako o skvelých a hojne využívaných materiáloch. Väčšina ľudí si ich spája hlavne so zatepľovaním. Na Slovensku sú PUR sendvičové panely známe ako prefabrikovaný izolačný materiál. Majú veľké výhody, ale aj určité nevýhody, a pri ich výbere by ste sa mali držať odborných rád. Len tak si zabezpečíte špičkovú kvalitu a dlhú životnosť.

Čo si predstaviť pod pojmom sendvičový panel?

Na úvod sa poďme najskôr oboznámiť s odbornou terminológiou. Mnoho ľudí si tento pojem spája s akýmsi kusom polystyrénu alebo dokonca plechu. Samozrejme, to nie je pravda. Pur panely sú sofistikované, moderné, stavebné prvky, ktoré sa dajú použiť na montáž budov, hál, športovísk, rodinných domov, logistických centier, unimobuniek a mnoho iného. Sendvičový panel je kompozitný stavebný výrobok, zložený z tepelnoizolačného jadra a dvoch obložení z pozinkovaného plechu. Jadro pri PUR paneloch sa skladá z polyuretánovej peny, a okrem toho na trhu ešte dostať aj panely s PIR (izokyanátovou) výplňou a minerálnou vlnou. Dnes si detailne rozoberieme práve PUR sendvičové panely.

Na aké vlastnosti sa zamerať pri výbere PUR panelov ?

Samozrejme v prvom rade sa treba zamerať na úroveň tepelnej izolácie. Pri PUR paneloch je táto úroveň naozaj vysoká. Tepelná izolácia je jeden z hlavných dôvodov, prečo sú sendvičové panely také populárne. Kupujte len tie od overeného dodávateľa a opatrené certifikátom kvality. Pri izolácii naozaj nerobte kompromisy, a všímajte si hodnoty K 0,21 W/ m2. Pri minimálnej hmotnosti konštrukcie vám poskytnú špičkovú izoláciu. Zanedbateľným prvkom nie je ani zvukotesnosť. Do tretice netreba zabudnúť na protipožiarnu ochranu, ktorá sa udáva v hodnotách EI 15 – EI 120. Tieto zaručujú vysokú odolnosť voči ohňu. Po posúdení všetkých technických parametrov si pripomeňte aj vizuálnu stránku. PUR panely si môžete zaobstarať s priznaným alebo skrytým spojom, v mnohých farebných prevedeniach. Nájdete tak perfektnú kombináciu presne pre váš typ stavby.

Čo je to deklarácia o vlastnostiach ?

Ako každý technický výrobok, aj pri kúpe PUR sendvičových panelov by ste mali dostať určitý certifikát, ktorý opisuje vlastnosti produktu.

Mali by ste dostať informácie ako sú typ a kód výrobku, ktorý je vždy jedinečný pre ten daný výrobok. Aspoň základné informácie o produkte poskytnuté výrobcom a údaje výrobcu. Informácie o využití v súlade s konkrétnou technickou špecifikáciou výrobku. Referenčné číslo a dátum výroby.

Poskytnutý by vám mal byť aj systém hodnotenia a overovanie stability úžitkových vlastností. Ak napríklad nerozumiete všetkým údajom a číslam, ktoré hovoria napríklad o tepelnej izolácii alebo horľavosti, určite sa informujte u predajcu. Školený personál vám všetko bez  problémov vysvetlí. Vyhnete sa tak následným prípadným nedorozumeniam priamo pri výstavbe.

V neposlednom rade sa pýtajte na úžitkové vlastnosti a garanciu životnosti výrobku, ktorú poskytuje výrobca. Väčšina výrobcov poskytuje záruku dva roky, pričom PUR panely majú dlhú životnosť až nad 50 rokov.

Pri kúpe sendvičových panelov si overte u predajcu aj to, či máte dopravu v cene. Na následnú montáž sa nikdy nepodujmite sami, ale nechajte to na skúsených odborníkov.

Správne namontovaný sendvičový panel vám v dlhodobom časovom horizonte markantne zníži náklady na prevádzku objektu či budovy, a počiatočné investície sa vám mnohonásobne vrátia.

You may also like