Home Cestovanie Ako vyčistiť kožu v aute? Poradíme vám

Ako vyčistiť kožu v aute? Poradíme vám

by v f
Ako vyčistiť kožu v aute? Poradíme vám

Slovné spojenie koža v aute u niektorých ľudí evokuje pocit nedosiahnuteľného luxusu, a u iných zase nekonečné patálie s údržbou. Ani jedno z toho nie je pravda. Teda nie úplná. Kožený interiér síce pôsobí luxusne, ale nie je nedosiahnuteľný. Koža v mnohých prevedeniach, farebných kombináciách a umelej alebo pravej verzii je dnes už dostupná, a dovoliť si ju môže každý. Na výber sú lacnejšie aj drahšie varianty tohto materiálu.

Čistenie kože v aute tiež nemusí byť nočnou morou, ako si niektorí myslia. Dôležité je držať sa rád odborníkov. My vám dnes prezradíme pár tipov, ktoré sa vám určite zídu.

  • Čistenie koženej sedačky je v skutočnosti ľahšie ako pri sedačke textilnej. Pri ľahkom znečistení si viete pomôcť aj doma. Na trhu dostať nespočetné množstvo prípravkov na to určených. Na preventívne čistenie, a na malé šmuhy a mastnotu je dobré použiť jednorazové utierky. Sú vhodné na rýchlu a nenáročnú údržbu.
  • Pri väčšom znečistení už budete potrebovať ruku odborníka. Ak však máte aspoň nejaké skúsenosti a trúfate si na to, môžete sa poobzerať po kvalitných penových čističoch a šampónoch na kožu. Po prečistení určite nezabudnite na ochranný balzam.
  • Nepodceňujte ani pravidelné preventívne čistenie v salóne s následnou impregnáciou. Do salónu si s autom zájdite aspoň raz ročne, predĺžite tým životnosť vášho koženého interiéru. Apropo, životnosť. Pravidelnou údržbou kože si ju viete predĺžiť až o 40%.
  • Nečistoty ako prach, špina a mastnota, a do toho extrémne výkyvy teplôt v zime a v lete spôsobujú vysychanie a praskanie kože. Každý škrabanec či prasklinu berte ako varovanie. Oprava kože pri poškodení totiž nie je lacná záležitosť. Z časti tomu viete predísť aj impregnáciou. Po čistení kožu vyživí, zmäkčí, uzavrie a ochráni aj farbu. Do impregnácie sa radšej nepúšťajte doma, a určite zabudnite na všetky domáce recepty. Na impregnáciu sa používajú len prípravky na to určené.
  • Pri rozsiahlom poškodení sa už bohužiaľ nevyhnete renovácia kože v aute. Ak si nájdete na koži škrabance či väčšie praskliny, už nie je cesty späť. Samozrejme každá koža sa dá zrenovovať, a to či bude vyzerať znova ako predtým záleží aj od stupňa poškodenia. Snáď ani netreba pripomínať, že renovácia si vyžaduje skúsené ruky odborníka a profesionálne vedomosti. Určite si nechcete váš kožený interiér ešte viac poškodiť neodbornou manipuláciou.
  • Oprava kože v aute je náročná procedúra a zaberie niekoľko hodín. Výsledkom bude interiér ako nový. Aj popraskaná, vyšúchaná a vyblednutá koža sa dá vrátiť do pôvodného stavu. Začína sa samozrejme hĺbkovým čistením kože, nasleduje oprava farby, ktorú vám odborník namieša presne podľa odtieňa vášho interiéru. Poškodené časti sa tmelia takzvanou tekutou kožou. Aplikuje sa farba, a zrenovuje sa aj prešívanie. Po týchto postupoch sa nesmie zabudnúť na ochranný vosk, ktorý uzamkne farbu.

Celá táto kúra vám zabezpečí, že interiér vášho auta bude znovu ako nový. Trvácnosť je veľmi individuálna, záleží od veľa faktorov. Ako často auto používate, ako často a či vôbec sa interiér čistí, a hlavne to, či kožu vystavujete mechanickému poškodeniu a priamemu slnečnému žiareniu. Cena sa určuje po obhliadke auta, nakoľko táto procedúra si vyžaduje veľa zásahov, a každé vozidlo má inú mieru poškodenia interiéru. Ak však máte napríklad ojazdené auto, a jedinou prekážkou pri jeho predaji môže byť poškodený kožený interiér, po renovácii bude znova pôsobiť ako nové. Profesionálnou údržbou stúpne aj hodnota vášho vozidla.

 

You may also like