Home Bývanie Skutočne sa oplatí prejsť na LED svietenie?

Skutočne sa oplatí prejsť na LED svietenie?

by v f
Skutočne sa oplatí prejsť na LED svietenie?

Z každej strany na vás vyskakuje reklama na to, ako je LED žiarovka úsporná a LED svietenie svetlom budúcnosti. Niekedy je týchto informácií až priveľa a človek prestáva veriť v efektivitu LED technológie. My však môžete s pokojom konštatovať, že prechodom na LED žiarovky a LED svetlá naozaj ušetríte.

Prečo prejsť na LED osvetlenie

Vo svete LED osvetlenia je naozaj z čoho vyberať. Nejde len o to, aby ste zahodili staré žiarovky a kúpil si LED. Populárna a veľmi praktická je možnosť náhrady lustra za LED panel alebo namiesto malých lampičiek môžete využiť LED pásiky. Začať by ste však mali kúpou LED žiarovky. LED žiarovky sú o niečo drahšie ako stará klasika, ale vydržia vám neuveriteľne dlho, v niektorých prípadoch 10 až 20 rokov. Zároveň pri svietení nespotrebujete toľko elektrickej energie, pretože LED žiarovky svieti ihneď po zapnutí a nepremieňajú energiu ne teplo, ale len na svetlo. LED osvetlenie oceníte napríklad na schodisku, kedy v noci potrebujete dosiahnuť maximálnu svietivosť ihneď po zapnutí svetla. Neoceniteľná je tiež možnosť funkcie stmievania, ktorú väčšina LED technológií umožňuje. Keď si všetky tieto parametre spočítate, zistíte, že úspora pri LED svietení môže dosiahnuť až 80 %, čo je naozaj dôvod na to, aby ste začali nad výmenou osvetlenia rozmýšľať.

Ako kupovať LED žiarovku

Pri starých žiarovkách ste sa naučili, že sa kupujú podľa ich výkonu udávaného vo wattoch. LED žiarovky nemajú výkon určený wattmi, ale lúmenmi (klasická 40 W žiarovka sa rovná LED žiarovke s výkonom 400 lúmenov). Zjednodušene môžeme povedať, že čím viac lúmenov žiarovky má, tým je vyšší jej výkon t.j svietivosť. LED žiarovky sa vyrábajú v rôznej farebnej škále, ktorá sa dá prispôsobiť potrebám miestnosti. Napríklad denná biela farba sa najviac podobá dennému svetlu a teplá biela má jemný žltý odtieň vhodný do spálne. Bojíte sa, že LED žiarovka nebude pasovať do vašej lampy alebo do lustra? Nemusíte sa obávať, pretože LED žiarovky sa vyrábajú s rôznymi závitmi. Pri kúpe LED žiarovky si overte tiež uhol vyžarovania svetla. Do nižších miestností si zaobstarajte LED žiarovky guľaté alebo sviečkového tvaru. Okrem LED žiaroviek môžete využiť ako doplnkové osvetlenie LED pásy, ktoré vedia vyčarovať celú paletu farieb. Kúpiť si však musíte RGB LED pásy, ktoré pomocou troch základných farieb a ich miešaním vytvoria akýkoľvek požadovaný odtieň. Tento typ pásov sa hodí ako náladové osvetlenie do obývacej izby alebo do spálne. Výber LED svietenia vám uľahčia stránky internetového obchodu LEDprodukt, kde nájdete všetky LED technológie pod jednou strechou.

 

 

You may also like