Home Bývanie Nastal čas revitalizovať vašu záhradu! Vdýchnite do nej nový život!

Nastal čas revitalizovať vašu záhradu! Vdýchnite do nej nový život!

by v f
Revitalizácia záhrady

Revitalizácia záhrady je v podstate úkon, pri ktorom sa snažíme dať záhrade krajšiu a mladšiu tvár. Pri revitalizácii záhrady alebo parku sa rastliny prestrihávajú a tým omladzujú, presádzajú, hnoja a ošetrujú. Tým dávame záhrade celkom iný, nový rozmer. Samozrejmosťou je servis okolo trávnika, kde sa opravujú poškodené miesta, vykonáva sa vertikutácia a hnojenie. Vaša záhrada tak bude pôsobiť zdravo, prirodzene a sviežo…

Ak si netrúfate na takýto projekt sami, môže to byť dobrý nápad zaobstarať stavebný dozor. Profesionáli vám radi pomôžu a zistia že konečný výsledok je presne podľa vašich predstáv.

Vizuálne krásne záhonové kvety

Čo sa týka kvetinových záhonov, rozhodne sa neobávajme zmien. Môžeme ich rozšíriť alebo zredukovať, prípadne doplniť o nové atraktívnejšie rastliny so zaujímavý­mi kvetmi či listami, o cibuľoviny, voňavé dreviny kvitnúce v lete a o okrasné trávy, ktoré dajú záhonom punc elegancie. Netreba sa brániť ani farebným a tvarovým kontras­tom. Rastliny vyberáme podľa podmienok, aké im záhrada poskytuje. Tie, ktoré skôr živoria, v rámci zmien zlikvidujme. Ak kvetinový záhon ešte v záhrade nie je, v rámci prác by to mohla byť jedna z priorít.

Čarovné osvetlenie

Kúzelné efekty vnesú do renovovanej záhrady nové svietidlá, prípadne ich zmenené umiestnenie. Pri výbere zohľadníme celkový štýl záhrady a zároveň berieme do úvahy aj faktor úspory. So svetlom sa vo vynovenej záhrade možno zaujímavo pohrať. Treba nezabudnut si zabezpečiť prúdovú sieť a zakúpiť prúdový chránič.

Zdieľaný motíf

Záhrada by mala pôsobiť harmonickým a usporiadaným dojmom. Monotónnosť je jeden z dôvodov na zmenu. Rozmanitosť je tým, čo dá záhrade ten správny náboj. Poobhliadnime sa po niektorých zaujímavých druhoch a kultivaroch, pohrajme sa s výberom špecifických tvarov (guľovité, stĺpovité, plazivé, krovité, prevísajúce), stavme viac na farebnosť – ihličnany ju takisto ponúkajú. Pokúsme sa do výsadby zakomponovať aj nenáročné vždyzelené listnáče – v zime záhradu zatraktívnia. Do popredia výsadieb ihličnanov, na okraje záhonov vysaďme niekoľko vresov a vresovcov. V žiadnom prípade však nerobme zo svojej záhrady botanickú záhradu. Menej je viac a opakovanie tých istých rastlín na viacerých miestach má prekvapivý účinok.

Skalky a vresoviská

 Ďalšiu prácu do záhrady ktorú môžeme založiť su skalky, premeniť tú starú alebo ju úplne zlikvidovať. Do skalky vysadime niektoré menej známe kvitnúce cibuľoviny, nové druhy a kultivary skalničiek, alebo aj zakrpatené ihličnany či listnáče – tieto sem jednoducho patria. Takisto ju možno doplniť o menší vodný prvok – jazierko alebo vodopád. Ak je záhrada situovaná pod lesom v rovinatej oblasti, za úvahu stojí vresovisko. Nie je až také náročné na údržbu. Naopak, skalka bude vyžadovať starostlivosť počas celej sezóny.

Praktické riešenie pre trávnik

Je to fakt každého majiteľa záhrady, že aspoň pár krát za rok bude treba záhradu pokosiť. Podľa toho aká veľká záhrada je a aká plných predmetov, toto sa môže stať do celá otravnou a náročnou úlohou. Robotická kosačka je schopná nahradiť podstatnú časť ľudskej práce pri úprave trávnika a tým vám ušetrí čas aj energiu. Robotické kosačky sa hodia najmä na rovnejšie plochy bez väčšieho množstva prekážok. Súčasné robotické kosačky sú inteligentné stroje s možnosťou pokročilého programovania a ovládania.

 

You may also like