Home Bývanie Ako ísť na to si povyberať najlepší nábytok pre Vašu záhradu?

Ako ísť na to si povyberať najlepší nábytok pre Vašu záhradu?

by v f
Ako ísť na to si povyberať najlepší nábytok pre Vašu záhradu?

Od nábytku na záhradu a balkón očakáva každý z nás niečo trošku iné, ale základná požiadavka býva rovnaká. Obrazne povedané, všetci sa chceme aspoň na pár mesiacov v roku presťahovať z obývačky bližšie k prírode, na slniečko a čerstvý vzduch, bez toho aby sme sa zriekli pohodlia svojej obývačky.

Žiadna záhrada sa nezaobíde bez vkusného, kvalitného a pohodlného nábytku. Veď čaro záhrady spočíva najmä v tom, že nám ponúka oddych a pohodu kedykoľvek ju potrebujeme. Záhrady aj perfektne komplimentujú nízkoenergetické domy! Samozrejme dokonalý nábytok si každý z nás predstavuje trochu inak.

Ako nakupovať záhradný nábytok?

Pri kúpe záhradného nábytku sa síce môžete spoliehať na váš odhad alebo si jednoducho vybrať ten, ktorý bude v 50% zľave. Avšak, takýmto spôsobom by ste dosiahli iba polovicu úspechu. Záhradný nábytok musí byť samozrejme štýlový a v primeranej cene. No rovnako dôležitá je aj jeho kvalita a funkčnosť. Vždy je tu aj možnosť si dať vytvoriť nábytok na mieru.

Aký nábytok je do záhrady najvhodnejší?

Záhradné sety sú skvelou alternatívou pre tých, ktorí milujú štýlovo zladený nábytok a nemajú čas na výber a kombinovanie jednotlivých kusov záhradného nábytku. Sety na záhradu vám poskytnú miesto na večerné posedenie. Ak túžite po letných obedoch na záhrade s celou rodinou, siahnite po väčších setoch, kam sa zmestíte naozaj všetci.

Pokiaľ máte veľkú záhradu či terasu alebo chcete k záhradnej zostave dokombinovať iné kusy nábytku, nie je problém. Set hravo zladíte aj s iným záhradným vybavením, ktorý bude zdobiť váš exteriér.

Polohovateľné záhradné stoličky alebo kreslá sú ideálne pre všetkých, ktorí v záhrade plánujú tráviť viac času. Jedným pohybom zmeníte polohu chrbta a zaručíte si tak maximálne pohodlie.

Skladacie stoličky sú vhodné na príležitostné sedenie, ale aj celodenné opaľovanie.  Ich najväčšou výhodou je, že ich v prípade potreby rýchlo zložíte a pri ukladaní nezaberajú veľa miesta. Ľahko sa prenášajú.

Závesné kreslá okrem toho, že sú momentálne trendom číslom jedna, sú extrémne pohodlné. Oceníte ich nielen vy – dospelí, ale aj vaše malé ratolesti.

Pri záhradných lehátkach je najdôležitejšia možnosť polohovania vrchnej časti tela. K zvýšenému pohodliu, napríklad pri opaľovaní, vám pomôže kvalitný materiál a podrúčky. V letných mesiacoch je nevyhnutnosťou tienidlo, ktoré vám vytvorí príjemný úkryt pred ostrým slnkom.

Záhradné stoly si môžete zaobstarať v rámci štýlového setu, no dokúpiť sa dajú aj samostatne. Vaša záhrada alebo terasa  sa vďaka perfektnému stolu okamžite zmení na outdoorovú jedáleň, miestom na servírovanie kvalitného mäsa z večernej grilovačky alebo priestorom na herný večer s rodinou alebo priateľmi.

Aky materiál vyberať?

Materiál nábytku do záhrady podmieňuje váš štýl a vkus, ale aj to, kde budú jednotlivé kúsky umiestnené. Niektoré materiály sú odolné a vydržia aj náročnejšie podmienky vonkajšieho prostredia, iné je nutné ukladať na bezpečné a suché miesto v prípade zimy a dažďa a na noc zakryť plachtou.

Ratanové záhradné sety sú ľahšie a modulárne, preto ich môžete ľubovoľne prestavovať. Tento materiál nie je náročný na údržbu a vydrží aj extrémne podmienky vonkajšieho prostredia. Nábytok z ratanu ale môže mať nízku životnosť. Niektorí výrobcovia ponúkajú menej kvalitný výplet, s ktorým sa spájajú mnohé komplikácie.

Plastové záhradné sety sú ľahšie a jednoducho sa prenášajú. Nábytok z plastu je veľmi vyhľadávaný najmä vďaka množstvu farebných kombinácií, ktoré pri inom materiáli nenájdete. Plast je nerozbitný, ľahko tvarovateľný a v porovnaní s dreveným alebo kovovým nábytkom je lacnejší. Nevyžaduje takmer žiadne náklady a čas na údržbu – môže zmoknúť alebo zostať v záhrade aj v studenom počasí. Rýchlo uschne a nemení vzhľad ani farbu.

Plastový nábytok nie je ale tak stabilný a pevný ako nábytok z dreva alebo kovu. Pri väčšej záťaži sa môže zlomiť alebo prasknúť. Väčšinou nemá veľmi dlhú životnosť a je nutné ho často meniť za nový.

Kovový záhradný nábytok je extrémne pevný. Pokiaľ si vyberiete kvalitného výrobcu, bude mať naozaj dlhú životnosť. Väčšinou býva upravený tak, aby vydržal aj náročnejšie podmienky v exteriéri a aby sa mu hrdza vyhýbala širokým oblúkom. Ak sa rozhodnete tento typ záhradného nábytku využívať počas horúcich letných dní, buďte extrémne opatrný. Kov je vysoko tepelne vodivý, čo znamená, že bude pri prehriatí páliť.

Záhradné sety z dreva pôsobia naturálne a zároveň luxusne. Ich najväčšou výhodou je odolnosť a vysoká nosnosť. Jedná sa o ťažší materiál, ktorý sa neprevráti ani počas silného vetra. Pri správnom ošetrení vydrží celé roky. Drevo si vyžaduje neustálu starostlivosť. Je to hygroskopický materiál, to znamená, že reaguje na teplotu vzduchu a vlhkosť. Pri nedostatočnej alebo nesprávnej údržbe sa môže stať, že napučí alebo naopak, objavia sa vysušené časti či praskliny.

You may also like