Či už patríte medzi amatérskych alebo profesionálnych kuchárov, v oboch prípadoch by ste mali staviť na kvalitné kuchynské nože. Vďaka nim bude príprava jedla rýchlejšia a bezpečnejšia. Nie je nič horšie, ako krájať zeleninu na drobné kúsky tupým nožom. Ako si vyskladať základnú sadu, ktoré využijete?
Nože na každodenné použitie
Všetky gazdinky a kuchári by mali mať kvalitné kuchynské nože, o ktorých vedia, že ich budú používať na dennom poriadku. A keďže sa využívajú najviac, je maximálne dôležité investovať do možno drahších, ale lepších nožov, ktoré vám budú slúžiť celé roky. Napokon, lacné nože by ste museli meniť častejšie, čo z dlhodobého hľadiska vyjde oveľa drahšie.
Univerzálne kuchynské nože
Bez univerzálneho noža sa jednoducho nezaobídete, keďže ide o typ, ktorý budete počas príprav pokrmov používať najviac na krájanie rôznych druhov zeleniny, ovocia, mäsa, syrov a viac-menej všetkých druhov potravín. Pre tento typ noža je typická plochá, stredne dlhá čepeľ o veľkosti 10 – 15 cm.
Zúbkované kuchynské nože
Iste viete, aké je zložité krájať čerstvý chlieb klasickým nožom s hladkou čepeľou – je z toho veľa neporiadku. Váš kuchársky arzenál by mal teda obsahovať dlhý zúbkovaný nôž, ktorý si hravo poradí s akýmkoľvek druhom pečiva. Môže sa použiť aj na krájanie zákuskov.
Vykosťovacie kuchynské nože
Ak často pripravujete mäsité jedlá a doteraz ste sa trápili s vykosťovaním mäsa, s vykosťovacím kuchynským nožom to pôjde mimoriadne hladko! Tento typ noža môžete použiť na všetky druhy a veľkosti mäsa a takisto ryby. Vykosťovacie nože majú užšiu čepeľ, ktorá vám dá priestor, flexibilne sa prispôsobí mäsu a odstráni z neho všetky kosti.
Kuchynský nôž na ovocie
Nôž na lúpanie ovocia nie je síce nevyhnutnosť, avšak využijú ho napríklad dámy, ktoré zvyknú piect torty na zákazku, pri ktorých sa rady vyhrajú s dekorovaním. Malý nôž si pekne poradí s odstránením šupiek či ozdobným vyrezávaním. Existuje niekoľko variantov, okrem hladkých aj zúbkované a vrúbkované verzie.
Investujte do nožov vyrobených z kvalitných materiálov
Na to, aby nôž vydržal naozaj veľa, musí byť dostatočne tvrdý, pružný a odolný voči korózii. Ak chcete zistiť, akú tvrdosť má váš nôž, pozrite sa označenie HCR. Minimálna tvrdosť je 52 HCR a maximálna na úrovni 68 HCR. Treba si uvedomiť, že tvrdšia oceľ znamená krehkejšiu čepeľ. Brúsi sa síce o niečo horšie, no ostrie vydrží dlhšie nabrúsené.
So špičkovými nožmi je radosť krájať, čo poviete? Ak sa u vás doma alebo v práci trápite s krájaním, pretože všetky nože sú tupé a už sa nedajú ani naostriť, je najvyšší čas rozmýšľať nad ich výmenou! Široká ponuka kuchynských nožov na www.knifestore.sk