Home Bývanie Klimatizácia šitá na mieru

Klimatizácia šitá na mieru

by v f

Klimatizácia je už dnes takmer neoddeliteľnou súčasťou mnohých bytov a domov. Prežívať horúce letné dni v rozpálenom príbytku netúži nikto. Práve preto si domácnosti dávajú v čoraz väčšej miere inštalovať klimatizačné jednotky, ktoré im spríjemňujú bývanie.

Aká klimatizácia je pre vás tá pravá?

Aj vy by ste si radi zaobstarali jeden z modelov, no strácate sa v pojmoch a funkciách a neviete, ktorá klimatizácia do domu alebo bytu by bola pre vás tá pravá? Pozrite sa na niekoľko základných pojmov a všeobecných charakteristík, ktoré vám môžu pomôcť s výberom vhodnej klimatizačnej jednotky.

Klimatizačné zariadenia určené pre byty a rodinné domy sa skladajú z dvoch častí – z vnútornej a vonkajšej jednotky. Vonkajšia časť klimatizačného systému vzhľadovo vyzerá u všetkých značiek rovnako. Býva nainštalovaná zvonku na budove. Vnútornú jednotku si však môžete vybrať presne podľa vášho vkusu a štýlu zariadenia vašej domácnosti. Na trhu sú dokonca dostupné rôzne dizajnové modely.

Mono alebo multi klíma?

Vonkajšiu klimatizačnú jednotku rozdeľujeme podľa toho, koľko vnútorných jednotiek je na ňu napojených. Ak je pripojená len jedna vnútorná klimatizácia hovoríme o mono – split jednotke. Ak sa na vonkajšiu jednotku pripája viac (2 – 5) vnútorných zariadení je to multi – split klíma do bytu alebo domu.

 

Mono – split Multi – split
– je ideálnym riešením do obytných priestorov, kde je potrebné vychladiť len jednu miestnosť (max. do 60m2)

– využíva sa v prípade limitovanej finančnej situácie

– pri inštalácii sú potrebné stavebné práce menšieho rozsahu ako pri multisplitovom riešení

– sú obľúbené najmä na vychladenie menších bytov v panelákových domoch

– používa sa na vychladenie viacerých miestností

– má nižšie prevádzkové náklady ako niekoľko samostatných monosplitových jednotiek

– každú vnútornú jednotku umiestnenú v inej miestnosti môžete samostatne ovládať a nastavovať

– predstavuje finančne náročnejšie riešenie

– populárna najmä v rodinných domoch a členitých panelákových bytoch s väčšou obytnou plochou

 

Klimatizácia podľa vašich predstáv

Dizajn vnútornej klimatizačnej jednotky si môžete vybrať z rôznych modelov. Od celkom nenápadných až po skutočne výrazné, ktoré vyniknú v obytnom priestore. Prihliadajte samozrejme aj na funkcie jednotlivých modelov. Pracovníci vami vybranej firmy, ktorá sa predajom a montážou klimatizácií zaoberá vám po úvodnej obhliadke priestoru radi poradia, ktorý typ klimatizácie by bol pre vás ten najvhodnejší.

Najpopulárnejšie vnútorné klimatizácie sú nástenné jednotky. Sú mimoriadne obľúbené pretože majú moderný dizajn a nízke prevádzkové náklady. Montujú sa na stenu miestnosti. Majú nízku hlučnosť a dlhú životnosť. Pomer ceny a kvality je pri tomto type vnútornej klimatizačnej jednotky veľmi priaznivý.

Klimatizácia do domu alebo bytu môže byť ešte nainštalovaná v podobe vnútornej parapetnej jednotky. Toto riešenie sa využíva najmä v podkrovných miestnostiach. Tenký panel sa umiestni pod okno a v zime dokáže nahradiť klasický vykurovací radiátor. V lete zase dokonale vychladí celý priestor.

Kazetové, kanálové a podstropné vnútorné jednotky sa využívajú v komerčných budovách, pretože na ich inštaláciu je potrebné zabudovanie do vysokého podhľadu v sadrokartónovom strope. Pre bežné domácnosti  je ich montáž zbytočne technicky aj finančne náročná.

Invertorová alebo on/off klimatizácia?

Ak už ste si vybrali všeobecný typ, musíte ešte popremýšľať nad jednotlivými funkciami rôznych konkrétnych modelov. Zamyslite sa najmä nad tým, či nedáte prednosť invertorovej klimatizácii pred klasickou on/off klímou.

Klasický model on/off klimatizácie beží pri zapnutí na konštantný výkon. Naopak invertorová klimatizačná jednotka prispôsobuje svoj výkon aktuálnej potrebe vnútornej jednotky (teplote v miestnosti). Takto dochádza k výraznej úspore elektrickej energie a predlžuje sa životnosť samotnej klimatizácie. Pomôžete tak nielen svojej peňaženke ale aj životnému prostrediu.

You may also like