Home Ekonomika Oplatí sa investovať cez investičné životné poistenie?

Oplatí sa investovať cez investičné životné poistenie?

by v f

Uzatvorením životnej poistky môžete minimalizovať vaše obavy z budúcnosti a zabezpečiť svojich najbližších v prípade zápornej životnej udalosti. Dá sa to dokonca aj tak, že popri životnom poistení čo-to aj investujete, aby ste sa o rodinu postarali. Takýmto krokom môže byť uzatvorenie investičného životného poistenia.

Ak hľadáte možnosti poistenia, môžete si vybrať z troch rozličných životných poistení – rizikového, kapitálového alebo investičného poistenia. Všetky tri patria do kategórie životného poistenia a ponúka ich aj poisťovňa ERGO. Zatiaľ čo rizikové životné poistenie finančne zabezpečí vašu rodinu v prípade vášho neželaného úmrtia, investičné životné poistenie vám toho poskytne oveľa viac. Spolu s plnou poistnou ochranou vám umožní aj efektívne investovať nadobudnuté financie. Ide v podstate o kombináciu ochrany pred životnými rizikami a kvalitným investovaním.

Čo ponúka investičné životné poistenie?

Životné poistenie vás kryje v prípade smrti, ak sa spojí s investovaním, ponúka výbornú kombináciu pre náročných. Investičná časť poistenia ponúka možnosti investovania do podielových fondov s rozličným investičným rizikom. Uspokojí tak predstavy konzervatívnejších investorov, aj tých, ktorí radi trochu zariskujú.

Plusom investičného poistenia je možnosť poistiť nielen seba, ale aj ďalších troch členov vašej domácnosti. Rovnako výhodné je oslobodenie od platenia bežného poistenia v prípade smrti alebo invalidity.

Investičné životné poistenie nie je len o krytí smrti poisteného alebo o investovaní, ktoré je vďaka prehľadným výpisom z účtu mimoriadne transparentné. Ponúka možnosť vybrať si z 13 možných poistných rizík, medzi ktoré patrí napríklad poistenie trvalých následkov úrazu, poistenie hospitalizácie v prípade úrazu, poistenie bolestného za hospitalizáciu v prípade úrazu. Medzi poistné riziká, ktoré sa dajú poistiť, sa radí aj zlomenina kostí.

Výhody investičného poistenia:

  • jednoducho a prehľadne oddelená časť investovania
  • dokonalý prehľad o tom, ako sa vaše peniaze investujú v rámci vami vybraného investičného fondu
  • jasne dané, kedy a aký poplatok sa vám strháva z osobného účtu; pokiaľ v priebehu poistenia nezmeníte výšku investovaných peňazí, žiadne ďalšie poplatky už neplatíte

Druhy investičného poistenia

V rámci investičného poistenia máte na našom trhu na výber hneď niekoľko rozličných produktov. Pre ukážku si vyberme napríklad poistenie ERGO New Generation – čiže poistenie novej generácie – názov, ktorý vhodne ilustruje rovnakú dôležitosť tohto produktu pre jednotlivca, ako aj pre celú jeho rodinu. Totižto: má široký výber poistného krytia, zahŕňa až 13 poistných rizík a súčasne poskytuje aj dokonalý prehľad o investovaní vašich peňazí.

Vo väčšine poisťovní máte ale na výber aj vyššie stupne tohto investičného poistenia. Tie zvyčajne poskytujú k spomínanému balíčku aj viaceré pripoistenia. V spomínanom príklade od poisťovne Ergo existuje ešte aj produkt ERGO Invest II. V rámci neho získavate možnosť pripoistiť sa aj proti kritickým chorobám, medzi ktoré patrí napríklad rakovina či infarkt myokardu.

Podľa prieskumu poisťovní ľudia viac vyhľadávajú poistenie pre svoje nehnuteľnosti a domácnosti či automobily, prípadne poznajú cestovné poistenie. Životné poistenie hrá v živote ľudí druhé husle. Je však dôležité uvedomiť si, že majetok sa dá nahradiť, auto sa dá vymeniť, no vlastné zdravie je len jedno.  

Kde sa dá investovať?

Každý má iné predstavy o svojom investovaní. Jeden sa drží pri zemi a radšej staví na istotu, aj keď s menším výnosom, iný sa nebojí rizika a počíta s tým, že v najhoršom prípade môže o svoje peniaze aj prísť. Také je jednoducho investovanie, raz vám dopraje, inokedy vezme. Investičné stratégie sú rôzne, no je potrebné si v prvom rade uvedomiť, že hodnota investovaných peňazí môže rásť, ale aj klesať. Pri investovaní musí každý investor počítať s tým, že sa mu vložené peniaze môžu, ale aj nemusia vrátiť.

Medzi málo rizikové investičné stratégie patria tie, ktoré investujú vaše prostriedky do akcií a cenných papierov s pevným výnosom. Vhodné sú najmä pre tých, ktorí uprednostňujú ochranu a stabilitu svojich financií. ďalšou možnosťou je rozložiť peniaze do akcií a cenných papierov napríklad v pomere 50:50. Ak by ste sa rozhodli viac riskovať, akciový trh má síce viac výkyvov, no v prípade úspechu prináša aj vyšší výnos.

Plno pripoistení na pokojný život

Kým investičné životné poistenie vás chráni v prípade smrti a ponúka výhodné možnosti investovania, prostredníctvom pripoistení sa môžete chrániť proti rozličným nečakaným udalostiam. Poistiť sa môžete v prípade smrti v dôsledku úrazu alebo trvalých následkov úrazu. Existuje pripoistenie oslobodenia od platenia, ak vám poisťovňa uzná minimálne 70 % pokles schopnosti vykonávať vašu prácu. Poisťovne ponúkajú aj poistenie kritických alebo civilizačných ochorení, ktorými sú napríklad rakovina, AIDS, infarkt myokardu, cievna mozgová príhoda, Alzheimerova či Parkinsonova choroba, ochrnutie, strata končatín a iné.

You may also like