Home Bývanie Ako zabezpečiť bezpečnosť vášho bývania

Ako zabezpečiť bezpečnosť vášho bývania

by v f

Kúpa vlastného bývania je veľkou životnou udalosťou pre každého človeka. Predsa len, nové bývanie si nekupujeme každý deň a mať vlastnú nehnuteľnosť je z roka na rok čoraz náročnejšie. S kúpou nehnuteľnosti je však spojené aj jej zabezpečenie. Na to sa pozrieme v dnešnom článku.

Nezabezpečené nehnuteľnosti, či už ide o byt, alebo dom len zbytočne priťahujú pozornosť zlodejov. Preto je lepšie sa na to čo najefektívnejšie pripraviť. Základom sú bezpečnostné vchodové dvere a poistenie nehnuteľnosti.

Vchodové dvere

Prvá vec, ktorú by ste mali urobiť pri kúpe nehnuteľnosti od nového majiteľa je zabezpečiť, aby bola vymenená bezpečnostná vložka na vašich bezpečnostných dverách. Taktiež by ste si mali overiť, či skutočne ide o bezpečnostné dvere. Na to by mali spĺňať niekoľko podmienok. To platí v prípade vyšetrovania pre políciu i riešenia poistnej udalosti s poisťovňou.

Zvyčajne sa bezpečnostné dvere testujú v skúšobniach s akreditáciou, kde sa ich pokúšajú zamestnanci všelijakými metódami prekonať. Testujú sa rôzne kvality, ako bezpečnostné kovanie, zárubne, alebo prahové dosky. Na základe času a metód potrebných na ich prekonanie sa následne dvere zaradia do bezpečnostných skupín. Všetky dvere označené ako bezpečnostné musia mať certifikát, ktorý potvrdzuje ich zaradenie do bezpečnostnej skupiny, ktoré upravuje európska norma ENV1627.

Pozerajte sa na číslo certifikátu

Bezpečnostné dvere s certifikátom majú dané číslo, ktoré určuje ich bezpečnostnú triedu. Sú zoradené od čísla 1 po 6, kedy najvyššie číslo 6 predstavuje i najvyšší stupeň bezpečnosti a naopak, číslo 1 sú najmenej bezpečnostné dvere.

Medzi najpredávanejšie bezpečnostné dvere patrí trieda s označením 3. Takéto dvere chránia kľučky na dvere pred mechanickým napadnutím skrutkovačom, páčidlom, ručnou mechanickou vŕtačkou, hasákom, drevenými a plastovými klinmi. Okrem tohto by bezpečnostné dvere mali chrániť pred hlukom a ohňom.

Nezabudnite na poistenie

Po bezpečnostných dverách je vhodné svoju nehnuteľnosť aj vhodne poistiť. Dobré poistenie v prípade poistnej udalosti dokáže v krátkom čase nahradiť vzniknuté škody, čím sa odstráni zníženie životnej úrovne a pohodlného bývania.

Ak by sme vychádzali zo štatistiky, medzi najčastejšie poistné udalosti patria vodovodné škody, súvisiace s unikajúcou vodou, alebo inou kvapalinou v dôsledku poškodeného, prasknutého, alebo roztrhnutého potrubia, poprípade kanalizačného, teplovodného, vodovodného potrubia. Takéto poistenie navyše nie je drahé a priemernú nehnuteľnosť vyjde takéto poistenie do 100 eur ročne.

Je dobré sa chrániť

Bezpečnostné dvere a poistenie nehnuteľnosti sa môže zdať ako ďalší peňažný výdavok, no nemali by ste sa na to tak pozerať. Je to investícia do bezpečnosti, ktorá sa vám vráti bezstarostným spánkom a istotou, že v prípade, ak sa niečo stane, viete, že budete chránený.

 

 

You may also like