Home Bývanie Ako sa starať o prírodný materiál akým je drevo?

Ako sa starať o prírodný materiál akým je drevo?

by v f

Pre dlhodobú životnosť historických drevených stavieb musia konštruktéri a užívatelia, ktorí sa zaoberajú touto problematikou, poznať vlastnosti dreva. Drevo je organický, hygroskopický a prírodný materiál, ktorý má mnohé tepelné, akustické, mechanické i estetické prednosti. Vlastnosti sú vhodné na použitie v rámci výstavby domov, bytov, ale tiež pri zariaďovaní interiéru.

Bezkonkurenčné vlastnosti dreva

Ako vieme, mnohé zmeny materiálov a objemov sa menia pri zmene teploty, čo znamená, že sa rozširujú so zvyšovaním teploty. Expanzia spôsobuje zníženie pevnosti materiálov, avšak drevo, a teda drevený materiál pôsobením tepla vysychá a získava silu. K tomu, aby si drevo zachovalo svoje vlastnosti po dobu desiatok rokov, je nutné sa oň pravidelne a dôkladne starať, a to vo vyššej miere ako o iný typ materiálu. Drevo ako ľahký materiál nie je síce vhodný na izoláciu zvuku, avšak je ideálny pre absorpciu zvuku. Z tohto dôvodu sa vo veľkej miere používa v koncertných sálach. Áno, tepelné a akustické vlastnosti dreva sú špecifické, no aby sa drevo postupom času nepoškodilo, je dôležité dodržiavať niekoľko zásadných pravidiel.

Pri starostlivosti o drevo nezabudnite na …

Každý strom má svoju vlastnú farbu, dizajn a vôňu, pričom vzhľad dreva sa mení podľa spôsobu, akým je krájané. Je možné nájsť rôzne drevené materiály podľa preferencie farby a dizajnu. Ak sú vo vašej domácnosti použité drevené materiály, iste viete, že farby na drevo by nemali chýbať ani vo vašej výbave! Takáto farba totiž výborne odoláva vplyvom počasia, zmenám teplôt, namáhaniu a vykazuje aj výbornú pružnosť. Lazúra na drevo by sa mala aplikovať v pravidelných intervaloch, keďže poskytuje mnohé výhody akými sú ochrana pred mechanickými vplyvmi či výkyvom počasia, no používa sa taktiež na:

  • zjednotenie farby dreva,
  • zakrytie fľakov po tmelení,
  • oživenie farebnosti drevených materiálov.

Online drogéria Bugy.sk je skvelou voľbou pre tých, ktorí hľadajú, kozmetiku, drogériu, farby či laky na drevo, ale aj ďalších pomocníkov do domácnosti na jednom mieste!

You may also like