Či už ste prázdninový turista alebo rozlietaný svetobežník, cesty do cudziny sú zakaždým iné. Raz majú bezproblémový priebeh, inokedy sú plné nástrah, zlého počasia či kolízií. Na cesty za prácou, dobrodružstvom a pozitívnymi zážitkami sa treba zodpovedne pripraviť a nespoliehať sa na náhodu.
Ak cestujete mimo Slovenska autom, vždy by ste mali mať na pamäti zopár detailov. Aj autobusy, vlaky a lietadlá musia byť vždy v najlepšej kondícii tak, aby dokázali bez problémov prekonať stovky až tisíce kilometrov. Rovnako to preto platí aj o vašom stroji na európskych cestách.
Či už sú to drobné nákupy u susedov za hranicami alebo niekoľko stoviek kilometrov dlhé roadtripy, vždy by ste mali mať auto v takej kondícii, aby zaraz nevypovedalo službu niekde na stratenej či opustenej okreske. Žiadnemu cestovateľovi by dnes nemal chýbať nabitý mobil, no s asistenčnou službou v zálohe budete mať pokoj na duši.
S istotou aj pri problémoch
Tisíc kilometrov k moru nie je ako dvadsať kratších ciest za pol mesiaca na domácich cestách. Na ďaleké výlety za odpočinkom či dobrodružstvom by ste nemali vyrážať bez zabezpečenia. Individuálne cestovné poistenie, i keď sa mnohým zdá byť zbytočné, pomáha riešiť všedné, ale aj mimoriadne situácie. Nechráni len pred rizikom úrazu, ale v prípade zhoršenia zdravotného stavu podáva pomocnú ruku. Ceny za zdravotné služby sú totiž všade iné, zvyčajne vyššie ako u nás doma. Hoďte starosti za hlavu, s poistením vyrážate s garanciou, že ak sa aj niečo prihodí, nebudete to vy, kto bude musieť všetko zatiahnuť.
Povinná výbava pred cestou
Platné doklady sú základnou výbavou na každú cestu do zahraničia. Ak sa blíži koniec platnosti vášho občianskeho alebo vodičského preukazu, radšej si stihnite pred dovolenkou vybaviť nový. Identifikačný doklad, pas, zdravotné poistenie, zákonná poistka na auto, technická a emisná kontrola, to všetko je len ten najnutnejší základ.
Okrem dokladov do cestovateľskej KPZ (krabička poslednej záchrany) patrí núdzové vybavenie auta. Teda sada na výmenu kolesa (kľúč, zdvihák), plnohodnotná rezerva alebo v najkrízovejšom prípade set na expresné látanie pneumatík. Nič sa však nevyrovná záložnému kolesu v kufri. Lekárnička, kompletná sada žiaroviek a poistiek spolu s výstražným trojuholníkom a reflexnými vestami pre každého člena posádky vozidla je povinnou literou každého cestovateľského zoznamu.
Po komunikačnej stránke by ste nemali zabudnúť ani na roaming a dáta v zahraničí, v neposlednom rade aj na bankový kredit. Smartfón a kreditka spolu s drobnou hotovosťou dokážu vyriešiť veľa nepríjemností. Buďte prezieraví.
Vstupenka na medzinárodné cesty
Zelená karta patrí medzi povinné minimum. Púšťať sa na cesty bez nej je hazard a aj proti pravidlám. Ak aj nemáte celoročné havarijné poistenie, to dovolenkové by ste nemali obchádzať. Zelená karta nevyrieši každý problém. Krátkodobá havarijná poistka a poistenie spolucestujúcich v aute je stávka na istotu. Ak už nastane kolízia a skončíte v nej aj vy, či už vlastnou vinnou alebo nešťastnou náhodou, môžete v dnešnej dobe zdokumentovať všetky detaily nehody pomocou mobilnej aplikácie.
Drobné, kreditka a cestovateľský denník rovná sa nezabudnuteľný roadtrip. Vypadnúť od všedných povinností a zažiť dobrodružstvo je snom mnohých. Zdolať tisícku kilometrov za pár hodín, po ceste spoznávať kolorit krajiny je celkom iné, než nasadnúť do autobusu alebo vzniesť sa do oblakov a všetko len preletieť. Ak raz preniknete na okresné cesty v cudzích krajinách a zláka vás spoznávanie miestnej kultúry s architektúrou, stane sa z toho vášeň. Načrtnite si základný plán cesty, rozplánujte zastavenia na zaujímavých cestách.
Na cesty vyrážajte pripravení a hlavne s istotou. Vyberte si cieľ, zvážte cestu na vlastnú päsť, naplánujte si dostatočný počet bezpečnostných prestávok a rezervujte si ubytovanie vopred. Potom už len otočte kľúčom, zaraďte rýchlosť a pridajte plyn, dobrodružstvo a nové horizonty už čakajú.
Šťastnú cestu!
Foto: John Lloyd, Flickr