Home Technológie Metódy opravy preliačin PDR technikou

Metódy opravy preliačin PDR technikou

by v f
Metódy opravy preliačin PDR technikou

PDR technika opráv preliačin sa využíva už vyše 20 rokov. PDR metódou je možno opraviť rôzne druhy preliačin, ktoré vznikli pri krupobití, boli spôsobené vandalmi alebo ste ich nedopatrením spôsobili vy sami pri parkovaní. Pri oprave PDR sa používajú dve techniky a my si ich v nasledujúcich riadkoch bližšie predstavíme.

Aké preliačiny je možné opraviť PDR metódou

Vandalizmus na aute, búrky, preliačiny od buchnutia – je jedno, ako preliačina vznikla, PDR metódou sa dajú opraviť takmer všetky druhy preliačin. Dôležité je to, aby nebol lak v preliačine prasknutý a neboli jej okraje ostro ohraničené. Avšak aj v týchto prípadoch sa dá PDR metóda použiť, aby sa v nasledujúcich krokoch opravy nemuselo využiť veľké množstvo tmelu. PDR metóda si poradí dokonca aj s veľkým množstvom preliačin na streche, ktoré sa zjavia po krupobití.

Oprava PDR metódou bez lakovania

Najväčšou výhodou PDR metódy je to, že sa karoséria nemusí lakovať. Znamená to, že sa nezníži hodnota vozidla a preliačinu nie je možné odhaliť ani po meraní laku špeciálnymi prístrojmi. Pri opravách PDR sa používa sada na opravu preliačin a šikovné ruky vyškoleného servisného pracovníka. Pracovník na opravu využíva dve metódy – vytláčanie a vyťahovanie.

Vyťahovanie preliačin PDR metódou

Oprava karosérie vyťahovaním sa realizuje vtedy, keď sa k poškodeniu nedá dostať z vnútornej strany karosérie. Ide napríklad o veľké množstvo preliačin na streche, kedy je nutné strechu demontovať. Neprístupné sú tiež okraje dverí auta a blatník. Na daných miestach sa musí preliačina vytiahnuť, a to s pomocou lepidla, kladiva alebo nahriatej pištole. Lepidlo sa prichytí na preliačinu a tá je veľmi pomaly vyťahovaná smerom von.

Vytláčanie preliačin PDR metódou

Vytláčanie preliačin je o niečo rýchlejšie a majstri sa snažia tento spôsob opravy PDR uprednostniť. K preliačine sa dostanú vďaka rôznym nástrojom zvnútra a pomaly ich vytláčajú von. Vytiahnutá alebo vytlačená preliačina sa v závere ešte doklepáva za pomoci kladiviek rôzneho tvaru a veľkosti, ktoré sú dokonale vyleštené, aby sa zabránilo poškodeniu laku. Po oprave je karoséria dôkladne skontrolovaná a presvietená zo všetkých uhlov.

 

 

You may also like