Home Technológie LED baterky – výhody a rozhodujúce atribúty pri kúpe

LED baterky – výhody a rozhodujúce atribúty pri kúpe

by v f
LED baterky - výhody a rozhodujúce atribúty pri kúpe

Ak hľadáte úsporný typ prenosného osvetlenia, ktorý vám poskytne vysokú úroveň jasu a dlhú životnosť, a to všetko pri nízkej energetickej spotrebe, mali by ste uvažovať nad kúpou LED baterky. Aké sú ďalšie benefity led bateriek a ktoré faktory zohľadniť pri ich kúpe?

Benefity LED bateriek

LED baterky, spolu s čelovkami, sú nenahraditeľným typom prenosného osvetlenia, ktorý využijete pri akýchkoľvek outdoorových aktivitách za zhoršených svetelných podmienok. Medzi hlavné výhody tejto LED technológie patrí:

  • dlhá životnosť – svietivosť led žiaroviek je v priemere až 30 000 hodín, tzn. ak by ste baterku používali 5 hodín denne, vydržala by po dobu minimálne 15 rokov.
  • minimálne zahrievanie – až 50% energie, ktorú LED žiarovky príjmu, je premenených na energiu, pričom ich povrch sa nezahrieva, teplo sa absorbuje a telo baterky tak zostáva bez rizika poškodenia.
  • okamžitá svietivosť – svetelná odozva (rozsvietenie na maximálnu úroveň jasu) LED baterky je skutočne rýchla, cca 1 mikrosekunda.

Zdroj foto: Dmitry Galaganov / Shutterstock.com

Atribúty pri výbere LED baterky

Pri výbere kvalitnej LED baterky je potrebné zamerať sa na vlastnosti led žiarovky, najdôležitejším atribútom je v tomto kontexte svietivosť, rovnako tak aj na vonkajšiu konštrukciu tohto led osvetlenia, primárne odolnosť a pevnosť.

Svetelný výkon

Svietivosť baterky, teda jej výkon, je determinovaný počtom lúmenov (ozn. lm). Väčšina led bateriek zároveň prichádza s viacerými úrovňami nastavenia jasu – režim High, Low, Medium a SOS blikanie. Každý z nich sa vyznačuje inou svietivosťou. Zvyčajne ide o rozmedzie 400 – 800 lm. Pri výbere vezmite do úvahy účel používania baterkyLED baterky - výhody a rozhodujúce atribúty pri kúpe

Dosah svietenia

Svetelný výkon baterky zároveň ovplyvňuje aj jej dosah. V praxi to znamená, že led baterka s väčším počtom lúmenov dosvieti na väčšie vzdialenosti. Pre bežné činnosti na blízko postačí aj baterka s cca 100 lm, pre orientáciu v teréne hľadajte led baterky s min. 250 lm.

Ďalším dôležitým faktorom pri výbere je aj batéria – typ, výdrž, kapacita v mAh a doba nabíjania na maximálny výkon.

Konštrukcia baterky

V tomto kontexte venujte pozornosť tvaru ručnej led baterky, veľkosti a čistej hmotnosti (na dlhodobé používanie a lepšiu presnosť cielenia svetelného lúča hľadajte baterky s ľahkým telom) a materiálu (najčastejšie plast, hliník, prípadne komponenty z nehrdzavejúcej ocele). Medzi ďalšie užitočné vlastnosti patrí vodeodolnosť, vyjadrená v IPX stupňoch ochrany voči vode od IPX0 po IPX8, a taktiež odolnosť voči nárazom. V tomto ohľade sa za vysoko odolné považujú led baterky s hliníkovým puzdrom.

 

 

Zdroj foto: Hryshchyshen Serhii / Shutterstock.com

You may also like