Home Šport Známe aj neznáme fakty o golfe

Známe aj neznáme fakty o golfe

by v f
Známe aj neznáme fakty o golfe

Tak ako každý šport aj golf má svoju pestrú minulosť. A niektoré fakty sú prinajmenšom zaujímavé. Viete napríklad, ako elegantná hra vznikla, alebo ako vyzerala prvá golfová loptička? Poďte s nami nahliadnuť do histórie.

Predchodcovia golfu

Počiatky golfu, alebo aspoň hre čo najviac mu podobné, môžeme vidieť už v starovekom Egypte a Číne. Jednalo sa o tzv. Paganiku, ktorá elegantný šport aspoň vzdialene pripomínala. Používali sa pri nej špeciálnej palice a rôzne tvarované dreva, pomocou ktorých sa triafala malá loptička. Na ihrisku však chýbali jamky. Naozajstný prazáklad moderného golfu tak, ako ho poznáme dnes, má svoje korene až v 15. storočí. Vtedy si škótski pastieri krátili dlhú chvíľu odpaľovaním kameňov a ďalších predmetov, ktoré sa snažili dostať do vopred pripravených jamiek z piesku.

História golfovej loptičky

Veľkými premenami prešli golfové loptičky. Menil sa ich materiál, spracovanie a predovšetkým vlastnosti. Tie úplne prvé pochádza zo 14. storočia a jednalo sa skôr o akési drevené gule. O 200 rokov neskôr ich nahradili ručne vyrábané loptičky z hovädzej kože plnené perím, ktoré sa varili, potom ich nechávali vyschnúť a boli prelakované. Disponovali skvelými vlastnosťami, stali sa tak štandardom pre ďalšie dve storočia. Vzhľadom k ručnej výrobe sa nejednalo o nijak lacnú záležitosť, skôr naopak – mnohokrát boli drahšie ako golfové palice. To sa zmenilo s vynálezom kaučukovej gule, ktorá sa dala odlievať do foriem a vychádzala tak ďaleko lacnejšie. V roku 1932 potom boli zavedené jednotné pravidlá, ktoré štandardizovali váhu, veľkosť aj konštrukčné detaily loptičiek.

Cesty za golfom

Od doby, kedy bolo v roku 1764 v Škótsku neďaleko mesta St. Andrews založené jedno z najstarších ihrísk na svete, uplynulo veľa času. Dnes ich na našej planéte nájdeme asi 40 tisíc a sú rozosiate vo viac než dvoch stovkách krajín sveta. A Slováci sa čoraz častejšie vydávajú na ich “prieskum”, golfové zájazdy sa tak tešia veľkej popularite. Obľúbené sú predovšetkým lokality, ktoré ponúkajú ideálne podmienky pre hru, teda kvalitné ihrisko a vhodné počasie. Tieto atribúty bezo zvyšku spĺňajú destinácie ako Španielsko, Portugalsko, Thajsko, Vietnam, Turecko alebo Cyprus, kde boli v posledných rokoch vybudované nádherné golfové ihriská.

V súčasnosti môže hrať golf takmer každý – stačí vám základná výbava, ktorá zahŕňa golfové palice, loptičku, vhodné oblečenie a golfové topánky.

You may also like