Home Šport Základné parametre detskej kolobežky

Základné parametre detskej kolobežky

by v f

Hoci sa môže zdať, že ponuka freestyle kolobežiek aj kolobežiek pre deti je nekonečná, pri pozornejšom pohľade sa vyskytne hneď niekoľko otáznikov. A zrazu je tých kolobežiek, na ktorých dieťaťu dovolíme jazdiť bez obáv o jeho holý život, akosi pomenej.

Portfólio kvalitných kolobežiek pre deti, ktoré by im aj ich rodičom prinášali čistú radosť a pôžitok z bezpečnej jazdy je prekvapivo malé.

Viete ako rozpoznať spoľahlivú detskú kolobežku?

Aké sú najzákladnejšie  a logicky aj najdôležitejšie požiadavky, ktoré sú kladené na detské kolobežky? Vždy si najprv všímajme výšku stúpadla a celkovú hmotnosť kolobežky.

Výška stúpadla

Rodičia, ktorí s kolobežkovaním nemáte žiadne skúsenosti, pozor! Pri výbere kolobežky, aj tej pre deti, je totiž najdôležitejšie všímať si výšku stúpadla. A aká by mala byť? Čo najnižšia. Samozrejme nie tak, aby dieťa dralo zem pri každej nerovnosti na chodníku.

Za ideálne rozmery sa považuje, ak je medzera medzi vozovkou a spodnou hranou stúpadla v rozpätí od 4 do 5 centimetrov. Keďže väčšina výrobcov používa na konštrukciu stúpadla podobné materiály, býva nášľapná plocha vo výške cca 7–8 cm, maximálne 9 cm.

A čo v prípade, že má Vami vybraná kolobežka vyššie stúpadlo? Odporúčanie je jasné: Svoj názor ešte prehodnoťte! Uvedomme si, že deti sa jednou nohou odrážajú od zeme, kým ich druhá noha stojí na stúpadle, čo znamená, že kvôli vyššej polohe musí dieťa pri každom odraze podrepnúť. A zasa sa narovnať. A tak stále dookola. Deti však majú kratšie nohy a tiež menšiu výdrž než skúsení dospelí kolobežkári, čo v praxi znamená, že čím vyššie majú stúpadlo, tým viac drepov počas kolobežkovania urobia, v dôsledku čoho sa rýchlejšie unavia.

Celková hmotnosť detskej kolobežky

Aká je ideálna hmotnosť dobrej detskej kolobežky? Vzhľadom na nevyhnutnosť dodržať pevnosť konštrukcie a absenciu rámového trojuholníka, nie je možné ani detské kolobežky odľahčovať bez obmedzení. Hmotnosť spoľahlivej kolobežky pre dieťa, ktorá ho zbytočne nezaťažuje a nie je preňho priťažká, sa zvyčajne pohybuje v rozmedzí od 5 kg do 7 až 7,5 kg. Všetko ťažšie je skrátka pre deti nadmerná a zbytočná záťaž, ktorá ich pripraví o radosť z kolobežkovania.

You may also like