Home Technológie Uistite sa, že sú vaši starí rodičia vo vlastnej kúpeľni v bezpečí

Uistite sa, že sú vaši starí rodičia vo vlastnej kúpeľni v bezpečí

by v f
sú vaši starí rodičia vo vlastnej kúpeľni v bezpečí

Starí ľudia sú ohrozeným druhom. Ich telo už nie je také silné ako pred rokmi a musia byť veľmi opatrní, aby neprišli k úrazu. Vedeli ste, že najviac úrazov sa stáva v domácnosti? Zabezpečte preto, aby sa seniori cítili vo svojej kúpeľni v bezpečí.

Ako na banánovej šupke

V kúpeľni sa deje veľa úrazov, a to najmä z toho dôvodu, že výskyt vody na zemi je veľmi pravdepodobný. Už aj banálne pošmyknutie na mokrej podlahe môže byť pre staršieho človeka fatálne. Zaistite, aby mali v kúpeľni podložky zabraňujúce pošmyknutiu, prípadne protišmykové nálepky vo vani.

Sprchový kút bude pomocníkom

Ideálnym riešením pre starších ľudí sú sprchové kúty. Veľa ľudí má rado teplú vaňu, kde môže zrelaxovať, ale v prípade seniorov ide o nepraktické riešenie. Tí totiž môžu mať problémy pri vchádzaní a vystupovaní z nej a opäť hrozí pošmyknutie. Moderné sprchové kúty pre seniorov vybavené držiakom, namontovanou stoličkou, umožňujú sprchovanie aj pre ľudí na invalidnom vozíku.

Na čo ešte myslieť?

Je ešte veľa maličkostí, na čo by mali starší ľudia myslieť pri zariaďovaní kúpeľne a pri pobyte v nej. Určite už majú horšiu stabilitu a preto držiaky je vhodné umiestniť aj na iné miesto ako ku sprchovému kútu, či stoličke. Vhodné sú držiaky aj pri toalete, či umývadle. Aj tam sa im napríklad pri umývaní zubov môže zakrútiť hlava. A to predsa nikto nechce!

Ak už hovoríme o toalete, tá býva za normálnych okolností montovaná nižšie. Starší človek môže mať problém pri sadaní a vstávaní z nej. Myslite na to, ak robíte prerábku kúpeľne a okrem držiakov, namontujte WC misu vyššie ako býva štandardom. A ešte jeden vtipný detail. Aj WC papier je vhodné umiestniť v dosahu WC. Veď ak sa bude starší človek musieť za ním doťahovať, môže si ublížiť.

A jeden tip na záver. Pamätajte, že ak sú starí ľudia sami doma, je vhodné, aby vyťahovali kľúč z dverí. Veď ako sa dostanete dnu, ak sa im nedajbože niečo stane?!

Máte skúsenosti so zabezpečením kúpeľne, alebo iných častí bytu pred úrazmi? Podeľte sa s nami so svojimi tipmi.

 

You may also like