Home Bývanie Trampolínová terapia

Trampolínová terapia

by admin

Ak ste niekedy videli skákať deti na trampolíne alebo ste to sami skúsili, iste uznáte, že táto činnosť dokáže vyvolať v človeku neopísateľnú radosť. Skáčete do výšky a cítite, ako opadávajú všetky starosti. Trampolína je však oveľa viac ako zábavný predmet. Okrem toho, že sa dá na nej tiež cvičiť, a teda chudnúť, formovať postavu a zlepšovať celkovú kondičku, je to aj výborný prostriedok, ako dosiahnuť duševnú pohodu. S obľubou sa totiž využíva i ako terapeutický prostriedok. Pred akýmkoľvek cvičením sa však odporúča poradiť s lekárom. Poďme sa ale teraz zaoberať vplyvom trampolíny na psychiku človeka o niečo viac.

trampolina

Voľba správneho miesta

Ak si plánujete trampolínu zaobstarať najmä kvôli dosiahnutiu vnútornej spokojnosti, nemalú rolu tu zohráva i okolie. Umiestnite ju na miesto, ktoré máte radi. Úplne najideálnejší je malý prenosný model. Takto si ho jednoducho prenesiete do záhrady, kde budete dýchať čerstvý vzduch, počúvať spev vtákov a pozorovať rozkvitnuté kvetiny. Pokiaľ to ale počasie nedovoľuje, môžete zariadenie umiestniť napríklad do obývacej izby neďaleko obloka alebo krbu. Bezpečnosť je pri vykonávaní akejkoľvek činnosti najdôležitejšia, preto eliminujte všetky nebezpečné predmety. Pri veľkých typoch je už zväčša samozrejmosťou, že základnú výbavu tvoria aj sieťky proti pádu, no dajú sa zaobstarať i pri malých modeloch. V krajnom riešení môžete použiť vankúše. Tie sú vhodné najmä pri cvičení v interiérových priestoroch, kedy nimi prekryjete niektoré rizikové miesta (rohy, ostré hrany…). Na mini trampolínach sa odporúča cvičiť v športovej obuvi.

Získajte späť sebavedomie a rovnováhu

Pohybová aktivita vykonávaná na trampolíne sa spolu s gymnastikou pokladá za mimoriadne účinný spôsob, ako prinavrátiť jedincovi stratené sebavedomie, rovnováhu a koordináciu. Niektoré špecializované zariadenia využívajú trampolíny aj pri práci s nevidiacimi a nepočujúcimi deťmi, ale aj s deťmi trpiacimi Downovým syndrómom, autizmom alebo detskou mozgovou obrnou. Ničím výnimočným nie je ani to, keď sú cvičenia na trampolíne zapojené do programu pre ľudí s emocionálnymi problémami a poruchami pozornosti. Trampolínová terapia sa javí tiež ako obzvlášť výborné riešenie prie senzorických poruchách integrácie.

Nerovnováha v tele vedie k duševným poruchám

Mnohí odborníci z radov psychológie sa prikláňajú k tomu, že biologická nerovnováha v tele môže viesť k duševným poruchám. A keďže trampolína napomáha aj k detoxikácií organizmu a podporuje lymfatický systém, čo pomáha k lepšej funkcii nadobličiek a zlepšeniu imunity, jej úloha pri regulácií fyzického i duševného zdravia je nesporná. Toxíny v tele vedú nielen k fyzickým ťažkostiam, ale tiež k tým psychickým. Pod ich vplyvom upadáme do depresie, úzkosti, trápi nás nespavosť, podráždenosť, hypoglykémia a na ženách sa oveľa viac prejavuje predmenštruačný syndróm.
Pozdvihnite si náladu

Tzv. trampolining, ako aeróbne cvičenie, podporuje nielen celkovú kondíciu jedinca, ale dokáže tiež pozdvihnúť náladu. I mierny tréning na trampolíne môže znížiť zdravotné riziká, pomáha udržať si stabilnú váhu, posilňuje kardiovaskulárny systém, no zbavuje nás tiež stresu, depresií a mrzutosti. Spevňovanie svalov a kostí sa pri tomto všetko javí už iba ako čerešnička na torte. Podaktorí špecialisti si myslia, že trampolínová terapia je účinnejšia ako beh.

Chcete zo seba vyskákať negatívnu energiu aj vy? Nech sa páči, navštívte web najlacnejsietrampoliny.sk a vyberte si ideálny model. O účinkoch na svoje zdravie sa tak môžete presvedčiť na vlastnej koži.

 

Foto: © [sonya etchison] / Dollar Photo Club, najlacnejsietrampoliny.sk

 

 

You may also like