Home Cestovanie Tipy na výlet v Banskej Štiavnici: Spoznajte perlu v srdci Štiavnických vrchov

Tipy na výlet v Banskej Štiavnici: Spoznajte perlu v srdci Štiavnických vrchov

by v f
Tipy na výlet v Banskej Štiavnici:

S prichádzajúcimi letnými dňami a uvoľňovaním opatrení mnohí vyhľadávajú tipy kam na výlet v rámci Slovenska. Počas aktuálnych opatrení a situácie tak môžeme aspoň viac spoznať svoju rodnú krajinu, ktorá rozhodne má čo ponúknuť.

Neviete sa rozhodnúť kam?

Navštívte slobodné kráľovské mesto Banská Štiavnica, ktoré je známe svojou multikultúrnou minulosťou a romantickými uličkami.

Jednou z najpopulárnejších atrakcií banského mesta je banskoštiavnická kalvária. Ide o jednu z najkrajších barokových kalvárií v Európe. Je situovaná na kopci Scharffenberg, odkiaľ si navyše môžete užiť nádherné výhľady na široké okolie. V údolí Štiavnických vrchov nevynechajte ani návštevu historického centra mesta. Prechádzka romantickými uličkami obkolesenými meštianskymi domami, palácmi, kostolmi či učupenými baníckymi domčekmi vytvorí čarovné momenty. Odporúčame aj prechádzku po Ulici Andreja Kmeťa, ktorá je jednou z najkrajších ulíc Banskej Štiavnice. Je známa vyvýšeným chodníkom trotuárom, ktorý je dlhý 140 metrov.

Ak si plánujete výlet do Banskej Štiavnice, pridajte si na zoznam aj Banku lásky. Vďaka najdlhšej ľúbostnej básni od Andreja Sládkoviča, ktorý sa tu zaľúbil do Maríny, je cítiť v meste nekonečnú lásku. Odložte si aj vy tu svoju do jedinečného trezoru lásky vytvoreného z veršov básne. No a ak hľadáte vhodný tip na rodinný výlet v starobylom baníckom meste, ideálnou voľbou je návšteva jednej z baní. Vyzbrojení helmou, baníckou lampou a plášťom sa vydáte spoznávať útroby baníctva a na chvíľu sa stanete baníkom v štôlňach. Navštíviť môžete štôlňu Glanzenberg, Bartolomej, či štôlňu Michal, ktorá je situovaná priamo na Námestí sv. Trojice.

Banská Štiavnica v sebe ukrýva aj bohatú kultúrnu minulosť a milovníci histórie si prídu na svoje návštevou Nového a Starého zámku, Kostola sv. Kataríny, či Kammerhofu, kde sídli expozícia o histórií baníctva na Slovensku. No ak vás história príliš nezaujíma a ste fanúšikom turistiky, tak sa vydajte do Štiavnických vrchov, ktoré nesú v sebe jedinečnú krásu, a to v každom ročnom období. Výhľady na Banskú Štiavnicu a jej okolie ponúkajú vrchy Tanád, Sitno, Paradajz či Rosniarky. Jednodňový výlet môžeš zakončiť pri jednom zo známych tajchov, ktoré sú vhodné aj na kúpanie, člnkovanie či rybačku. Medzi najznámejšie patrí Kligner, Počúvadlo, Richňava či Veľká a Malá Vodárenská.

You may also like