Home Cestovanie Prečo je dôležitá správna veľkosť pneumatík?

Prečo je dôležitá správna veľkosť pneumatík?

by v f

Tyre showing for sell or fix in the shop

Priemer vašej pneumatiky je dôležitý, pretože ovplyvňuje trakciu a stabilitu vozidla. Všeobecne platí, že širšia pneumatika bude stabilnejšia ako pneumatika, ktorá je úzka. Väčšie pneumatiky sú náchylnejšie na poškodenie ako pneumatiky s menšou veľkosťou. Pneumatiky s kratšími bočnými stenami môžu vytvoriť drsnejšiu jazdu, zatiaľ čo dlhšie bočnice zvyšujú vaše pohodlie pri cestovaní. Pýtate sa, aké sú ďalšie dôvody, prečo by sme si mali všímať veľkosť pneumatík? Je skutočne pri výbere kľúčová?

Pneumatika je zložená z textílií

Dezén alebo guma, ktorú vidíte na pneumatike, je iba časťou toho, čo tvorí pneumatiku. Pod touto vrstvou sa skrýva veľa ďalších komponentov, čo si žiaľ niektorí vodiči neuvedomujú. Letné i zimné pneumatiky Matador pozostávajú z viacerých vrstiev s rôznymi textíliami, ktoré sú známe aj ako vrstvy. Počet vrstiev pneumatiky priamo súvisí s tým, ako je pneumatika silná. Najbežnejšou textíliou je polyesterový kord, ktorý je potiahnutý gumou, aby sa spojili so zvyškom komponentov pneumatiky.

Krytie a bočné steny pneumatík poskytujú stabilitu a ochranu

Krytie je na niektorých vozidlách viditeľné tak, aby držalo ďalšie komponenty na mieste, najčastejšie sa však vyskytujú vo vysoko výkonných pneumatikách. Bočná stena pneumatík poskytuje stabilitu pre bočnú časť pneumatiky a chráni pneumatiku ako takú pred únikom vzduchu.

Dezén ovplyvňuje bezpečnosť a komfort na cestách

Po zložení komponentov sa vytvorí vzor dezénu, čo je samozrejme súčasťou každej pneumatiky, a teda letnej i zimnej. Hĺbka dezénu ovplyvňuje schopnosť pneumatiky, no okrem toho vplýva na bezpečnosť a komfort ne cestách. Najlacnejšie pneumatiky s hlbším dezénom majú silnejšiu priľnavosť, najmä na mäkkých povrchoch. Plynulý vzor dezénu poskytuje rýchlejší výkon, no priľnavosť je v tomto prípade slabšia, čo samozrejme výhodné nie je.

 

You may also like