Home Zdravie Nezavrhujte detské chodítka – majú svoje opodstatnenie

Nezavrhujte detské chodítka – majú svoje opodstatnenie

by v f

Dnešná doba nám často vnucuje jednu univerzálnu pravdu. Svet ale nie je čiernobiely, a tak sú aj odmietavé názory k chodítkam veľmi skreslené.

Na chodítku nie je nič zlého. Niektoré deti majú menej vyvinutú motoriku a chodítko im dokáže pomôcť sa rozpohybovať. Ale aj dieťa s normálnym vývojom chodítko ocení. Je totiž vlastne hračkou a bezpečnostnou pomôckou súčasne. Veľmi často edukatívnou.

Nie každý byt je uspôsobený tomu, aby sa v ňom dieťa bez rizika učilo chodiť. Veľmi často dnes máme obývaciu izbu prepojenú s kuchyňou a jedálňou. Pre dieťa je stresujúce prekonávať prvými krokmi takto veľké vzdialenosti. Ideálnou pomôckou, ako dieťa rozchodiť, sú práve chodítka.

Moderné chodítka dnes majú veľmi často podobu hračky

Môže ísť o stabilný kočiarik pre bábiku, o vláčik s tlačnou rukoväťou, ale aj o rôzne edukačné vozíky obsahujúce niekoľko hier v jednom. Batoľa sa ich chytá a zase púšť. Poskytujú mu hlavne psychologickú istotu. Obvykle majú kvalitné kolieska a je možné ich vziať aj von na chodník či na záhradu. Tu má dieťa obvykle ešte väčšiu potrebu záchytného bodu a chodítko nie je o nič horšie, než keď dieťa vodíme za ruku.

Klasické chodítka s podperami pre bezpečné prvé krôčky

Pre úplne prvé krôčky, tam, kde nedokážeme zaistiť dieťa pred pádom na rôzne predmety a nábytok, sú určené klasické chodítka, v ktorých dieťa čiastočne sedí, ale vďaka rámu s kolieskami môže skúšať samostatne prvé krôčky. Tie kvalitné majú tiché kolieska, ktoré nepoškodia podlahu, nastaviteľnú výšku, a optimálne aj hrací pultík.

Dôležité je vedieť správne odhadnúť, kedy dieťa do chodítka posadiť a aké vybrať. Pre 6 až 12 mesačné deti, ktoré sa vrhajú na svoje prvé kroky, sú ideálne chodítka, do ktorých dieťa posadíme. Určite ich začnite používať až vtedy, keď dieťa začalo samo sedieť. A to bez opory. Chodítka, ktoré už viac pripomínajú hračky, sa hodia pre deti zhruba od 1 do 2 rokov. Dieťaťu pomôžu k rozchodeniu sa a súčasne sa stanú obľúbenou hračkou.

You may also like