Home Spravodajstvo Pracovné oblečenie – ako ho vybrať

Pracovné oblečenie – ako ho vybrať

by v f
Pracovné oblečenie – ako ho vybrať

Pracovné oblečenie je nevyhnutnou súčasťou výbavy každej firmy, ktorej záleží na zamestnancoch, na ich ochrane, pohodlí a taktiež na dobrom mene samotnej firmy. Pri výbere oblečenia dbajte na viaceré faktory. Nevyhnutný je napríklad správny strih, ale tiež vhodne zvolený materiál alebo ochranné prvky.

Veľkosť, strih, materiál

Pracovné oblečenie musí v prvom rade zamestnancovi sedieť. Kvalitne odviesť prácu môže jedine človek, ktorý sa bude pri práci cítiť komfortne. Veď si sami seba predstavte, že by ste si napríklad obuli gumáky alebo inú obuv o číslo menšie a museli sa osem hodín v takýchto topánkach pohybovať. Nejde však len o obuv. Všetky časti pracovného oblečenia kupujte vo viacerých veľkostiach, aby sadli každému zamestnancovi. Overte si veľkostné tabuľky predajcu, pretože každý má iné číslovanie odevov. Oblečenie v žiadnom prípade nemôže prekážať pri výkone profesie. Dbajte tiež na strih. Pri manuálnych remeslách je vždy lepšie zvoliť voľnejšie strihy. Dobré je myslieť na spevnenie tých častí odevu, ktoré sú najviac vystavené záťaži alebo napríklad odieraniu. Podobne postupujte pri výbere pracovnej obuvi. Pracovná obuv v náročnom prostredí by mala odolať vlhkosti, prípadne chemikáliám, mala by mať vyššiu podrážku a spevnenú členkovú oblasť. Pri voľbe materiálu dbajte na priedušnosť, ale tiež na odolnosť voči pôsobeniu vonkajšieho prostredia.

Zákonné normy a špeciálne požiadavky

Pracovné odevy kupujte od dodávateľov, ktorí ponúkajú oblečenie spĺňajúce zákonné normy pre výkon danej profesie. Iné normy musí spĺňať pracovné oblečenie pre zvárača, iné pre stavebného robotníka a iné pre kuchára. Je dobré sa vopred spojiť s odborníkmi alebo vsadiť na renomované predajne s pracovným oblečením. Vyhnete sa tak problémom so zákonom, pokute alebo nedajbože tomu, že by ste ohrozili zdravie zamestnancov či dokonca klientov. Nezabudnite ani na to, že na prácu v niektorých profesiách budete musieť zamestnancom zabezpečiť dve sady oblečenia – jednu na letné a jednu na zimné obdobie. Okrem oblečenia je dobré myslieť tiež na doplnky, napríklad na čapice, rukavice alebo ochranné okuliare. Spomenúť musíme tiež údržbu oblečenia. Vopred si zistite, aké nároky na pranie a udržiavanie má daný typ materiálu. Pre prácu v znečistenom prostredí voľte také materiály, ktoré maximálne odolávajú rýchlemu usádzaniu nečistôt.

 

 

 

You may also like