Home Bývanie Popoludňajší spánok je pre deti nevyhnutný

Popoludňajší spánok je pre deti nevyhnutný

by admin

Niektorí rodičia nad tým pravdepodobne mávnu rukou. Možno ste to práve vy, kto neustále prehovára učiteľku v materskej škôlke, aby nenútila dieťa popoludní spať, pretože tak nerobí ani doma. Kladiete na vášho malého škôlkara zvýšené nároky, zapísali ste ho na rôzne krúžky a snažíte sa ho prispôsobiť svojmu režimu? Potom by ste si mali uvedomiť, že ho ukracujete o blahodarný spánok a oddych, ktorý je pre neho tak potrebný. Vo väčšine prípadov dokážeme rešpektovať postieľky pre bábätká, ktoré sú pre drobčekov malým rajom, no prečo neskôr zabúdame na dôležitosť tohto kusu nábytku? Poďme sa teraz pozrieť na odborné posúdenie tejto problematiky.

 

Pamäťové schopnosti detí a spánok

Skupinka odborníkov pod vedením neurologičky Rebecci Spencer na University of Massachusetts Amherst pristúpila k testovaniu pamäti detí, pri ktorom bolo použité klasické pexeso. Vedci prizvali do výskumu viac ako 40 škôlkarov vo veku 6 rokov. Časť tvorili tí, ktorí spali v priemere 77 minút a potom to boli tí, ktorí nespali v popoludňajších hodinách vôbec. Výsledok preukázal, že oddýchnuté deti boli o 10% bystrejšie v hľadaní správnych dvojíc. U predškolákov sa zistilo, že spánok počas dňa podporuje ich akademické výsledky v neskoršom období. Ľahšie si tiež osvojujú nové poznatky. Nočný spánok nedokáže adekvátne nahradiť absenciu poobedného oddychu. Iná štúdia, ktorá skúmala správanie 62 detí vo veku 4 a 5 rokov, zase ukázala, že škôlkari, ktorým rodičia poobedný spánok zrušili, sú úzkostlivejší, depresívnejší, vystresovanejší a nepokojnejší ako ich oddýchnutí priatelia. Vedúci tohto výskumu Brian Crosby, PhDr. z Pennsylvania State University sa tiež vyjadril, že nevyspaté deti sa môžu, paradoxne, uchyľovať k hyperaktivite. Okrem toho sa menej zaujímajú o poznávanie nových vecí. Z uvedeného vyplýva, že detská postieľka by nemala plniť svoj účel iba v nočných hodinách. Dnes sú v ponuke rôzne multifunkčné prevedenia a dieťa si tak relax či samotný spánok užije s oveľa vyšším komfortom.

Koľko by malo dieťa popoludní spať?

Pokiaľ uznávate kvality poobedňajšieho spánku, mali by ste vedieť, že dieťa by malo spať v tomto čase 1 až 2 hodiny. Predškoláci potrebujú k zdravému vývinu ešte stále 11 až 12 hodín nočného spánku. Ich telo sa vtedy regeneruje, zbavuje únavy a organizmus naberá novú energiu. Okrem toho sa tiež zlepšuje imunita dieťaťa a vyspaté dieťa si ľahšie poradí so stresom. Miestnosť, kde dieťa spí, by mala byť tichá a dobré vetraná. Popoludňajší spánok teda nie je iba výmysel materských škôl, aby si učiteľky oddýchli. Toto by si mal uvedomiť každý rodič a neapelovať na pedagogičky tvrdeniami typu „menej spánku, viac akademického prístupu“. Neberme deťom detstvo, ku ktorému zaručene patrí aj spánok a snívanie. Ak sa nedostatok spánku opakuje pravidelne, môže u jedinca spôsobiť celoživotné problémy s náladovosťou. Nevyspaté deti majú tiež problémy s nadväzovaním priateľstiev, sú náchylné k záchvatom hnevu a frustráciu. Vyvetrajte preto už dnes miestnosť a pripravte detské postieľky na poobedňajší spánok vašich detí, ktorý je rovnako dôležitý ako pocit bezpečia, kvalitná strava a nápoje. Má nezanedbateľný vplyv na rozvoj mysle i tela našich ratolestí.

Možno si svoj názor nedáte vziať, no skúste sa nad tým aspoň zamyslieť.

Zdroj: pluska.sk, eduworld.sk

Foto: detskapostel.com

You may also like