Home Technológie Nie je bager ako bager. Viete, na čo slúži týchto 5 druhov?

Nie je bager ako bager. Viete, na čo slúži týchto 5 druhov?

by v f
Nie je bager ako bager. Viete, na čo slúži týchto 5 druhov?

Keď sa povie bager, väčšina ľudí si predstaví stavebný stroj na pásovom podvozku s hyraulickým ramenom a lyžicou. Existuje však viacero druhov bagrov (správne rýpadiel), ktoré sú skonštruované pre plnenie  rôznych pracovných úloh. Pozreli sme sa na 5 najčastejšie používaných z nich.

1. Minibager

Minirýpadlá (minibagre) dokážu vykopať úzku ryhu na potrubie či elektrické vedenie, jamu na bazén, drenážnu jamu a pod. Vďaka bohatému príslušenstvu s nimi však môžete aj búrať steny či premiestňovať stavebný materiál.

Tie najmenšie modely sú užšie než 80 cm, jednoducho teda prejdú cez bežné 80 cm dvere.   je teda ideálny na práce priamo v interiéri či na pozemku nedostupnom pre mechanizáciu bežnej veľkosti. Ich nespornou výhodou je aj fakt, že vďaka nízkej hmotnosti neničia svojimi pásmi okolie do takej miery, ako ich väčší súrodenci. Majú tiež nižšiu hlučnosť a spotrebu paliva a tým pádom aj nižšie náklady na prevádzku. Tieto stroje má k dispozícii takmer každá  .

2. Pásové rýpadlo

Stroj, ktorý najčastejšie hovorovo označujeme ako pásový bager. Pásové rýpadlá sa vyrábajú v najrôznejších veľkostiach až po modely s hmotnosťou vyše 90 ton (napr. Caterpillar 390 F L) a dosahom nad 17 m. Vďaka pásovým podvozkom ich neprekvapí ani ten najnáročnejší rozbahnený terén.

Hoci by sa mohlo zdať, že bagre plnia na staveniskách jedinú úlohu, nie je to tak. Pripojiteľné príslušenstvo z nich môže urobiť výkonnú hydraulickú zbíjačku, nakladač, skalnú frézu či mnoho ďalších druhov mechanizmov. Aj preto sú pásové rýpadlá neoddeliteľným základom strojového parku každej stavebnej firmy.

3. Rýpadlo s predĺženým dosahom (long reach)

Sú to v podstate pásové rýpadlá, ktoré však od ich bežných náprotivkov odlišuje viditeľne dlhší výložník (rameno s pracovným nástrojom). Ten im umožňuje vykonávať operácie aj na miestach, ktoré by pre bežné rýpadlá neboli prístupné. Často sa používajú napr. na demolácie budov alebo na ťažbu materiálu z dna vodných plôch.

Príkladom rýpadla s predĺženým dosahom je model Caterpillar 352F LRE, ktorý má pri hmotnosti cca 60 ton max. dosah takmer 20 m a rypnú hĺbku 13 m. Podobný model 352F s hmotnosťou cca 54 ton má však dosah iba 11,7 m a rypnú hĺbku iba 7,5 m, čo sú takmer polovičné hodnoty.

4. Demolačné rýpadlo

Ide o stroj určený na demoláciu budov. Podobne ako rýpadlá s dlhým dosahom, aj demolačné rýpadlá majú predĺžený výložník. Na rozdiel od nich sú však konštruované tak, aby dosiahli do čo najvyššej výšky, nie dĺžky – pri najväčších modeloch sa bavíme o 20. a vyššom poschodí budov. Štandardne bývajú dodávané s hydraulickými nožnicami namiesto lopát, nie je však problém ich vybaviť aj inými pracovnými nástrojmi.

Prípadným problémom so stabilitou stroja dokážu zabrániť elektronické stabilizačné a varovné systémy. Niektoré modely sú vybavené aj kabínou naklápateľnou smerom nahor, ktorá poskytne strojníkovi dobrý výhľad na demolovaný objekt.

Prácu týchto impozantných obrov mohlo celé Slovensko pozorovať pri demolácii paneláku v Prešove, ktorý postihla pred 2 rokmi smutná udalosť v podobe výbuchu plynu.

5. Kolesové rýpadlo

Kolesové rýpadlá sú v podstate rovnako univerzálne ako tie pásové a môžete ich vybaviť najrôznejšími druhmi pracovných nástrojov. Rozdiel je v tom, že ich kolesový podvozok je šetrnejší k povrchu pod strojom. Používajú sa teda pri prácach na citlivých povrchoch, napr. v zastavaných oblastiach, na trávnatých plochách a pod. Pokým pásové rýpadlo musíte prepravovať pomocou automobilovej techniky, kolesové sa dokážu samostatne presúvať po zastavaných oblastiach rýchlosťou vyše 30 km/h.

Špeciálnym prípadom je kolesové rýpadlo pre manipuláciu s materiálom. Jeho kabína môže byť vysúvateľná smerom nahor alebo pevne vyvýšená, vďaka čomu má strojník vynikajúci výhľad na materiál, s ktorým manipuluje.

 

You may also like