Home Vzdelávanie Myslíte si, že je jedno, akú hračku kúpite svojim deťom?

Myslíte si, že je jedno, akú hračku kúpite svojim deťom?

by admin

Myslíte si, že záleží na tom, aké hračky deťom kupujete? Stačí im kúpiť také, ktoré ich zabavia alebo sú lepšie tie, ktoré ich popri zábave aj niečo naučia? Čomu by mali hračky pri vývoji dieťaťa napomáhať? Aké sú najlepšie hračky pre deti? Otázky, ktoré zaujímajú každého rodiča. Každý rodič chce pre svoje dieťa to najlepšie a vybrať tie najlepšie hračky nebude výnimkou. Ako na to?

Aké hračky pomáhajú pri vývoji?

Dieťa by sme už od útleho veku mali správne stimulovať a rozvíjať jeho jemnú motoriku a prispieť k správnemu vývoju. Obľúbené edukatívne hračky pomáhajú deťom hravou formou získavať základy – od jemnej motoriky cez rozoznávania farieb až po učenie sa čísloviek a písmeniek. Nevyberajte deťom hračky, ktoré ich iba zabavia, vyberte im hračky, ktoré ich aj zabavia, no hlavne aj niečo naučia – dve muchy jednou ranou.

Čo je dôležité pri výbere?

Nevyberajte hračky, po ktorých ste túžili vy ako dieťa, nechajte vybrať dieťa – ono sa s nimi bude hrať, vy iba niekedy, keď vám to dovolí. Dohliadnite však na to, aby si vaša ratolesť vybrala hračka primerane svojmu veku. Mali by ste začať postupne – naučte dieťa najprv tvary, potom farby, neskôr písmenká a číslá. Čím sú hračky pestrofarebnejšie, tým si ich deti viac obľúbia a navyše ich budú správne stimulovať. Aké vybrať? Vyberte také, kde dieťa bude musieť niečo skonštruovať, správne vložiť geometrické tvary do otvorov či priradiť farby.

Deti sú rady súčasťou učenia

Sú rady súčasťou, no nemajú rady, keď musia iba počúvať. Chcú sa aktívne zapájať a prispievať, chcú by rovnocenné s vami či učiteľom. Prečo si myslíte, že je interaktívna tabuľa na školách taká obľúbená? Lebo deti sa zapájajú do učenia, nie je to len one man show ich učiteľa, majú pocit, že sú rovnocenné, je to učenie hravou formou a samy vytvárajú hodinu. Toto sú hlavné výhody interaktívnej tabule. Preto čím viac škôl ich bude používať, tým budú hodiny pre deti zaujímavejšie.

 

Photo by Stuart Miles / freedigitalphotos.net

You may also like