Home Spravodajstvo Čo je dobré vedieť o diaľničnej známke pre Česko

Čo je dobré vedieť o diaľničnej známke pre Česko

by v f

Česká diaľničná známka na tento rok je stále v papierovej forme. Platiť cez elektronické mýto sa plánuje až na ďalší rok, ak teda nie ste majiteľ automobilu, ktoré váži viac ako 3,5 tony. Ďalšie potrebné informácie sme zhrnuli v tomto článku.

Pre ktoré automobily je diaľničná známka povinná

Každé auto, ktoré váži menej ako 3,5 tony a používa diaľnicu, musí mať povinne na čelnom skle diaľničnú známku. Rovnako to platí aj pre označenie pneumatík a príves. Motorkári diaľničnú známku nepotrebujú.

Ak jazdíte na aute ťažšom ako 3,5 tony, od 1.12.2019 je povinné aj elektronické mýto. Od platenia diaľničného mýta sú oslobodené osoby, ktoré prepravujú držiteľa preukazu ZŤP 2. stupňa. Výnimku tvoria osoby, ktoré sú postihnuté praktickou alebo úplnou hluchotou). Taktiež sú oslobodení aj držitelia preukazu ZŤP 3. stupňa, pokiaľ je vlastník cestného motorového vozidla daná osoba so zdravotným postihnutím, alebo ak je to rodina.

Spoplatnené úseky diaľnice musia byť označené dopravnými značkami „diaľnica“ a „koniec diaľnice“. Časti, na ktoré sa nevzťahuje spoplatnenie sa označujú dodatočným označením „bez časového poplatku a mýta“ alebo aj „bez časového poplatku“. Okrem diaľničnej známky musíte dodržiavať aj základné pravidlá, ako je povinná výbava vozidla a príslušné pneumatiky vzhľadom na počasie, ako sú letné pneumatiky alebo zimné pneumatiky.

Pozor na pokuty

V prípade keď sa dostanete na diaľnicu bez nezaplatenej alebo nenalepenej diaľničnej známky, hrozí vám pokuta až do výšky 5000 českých korún (v prepočte okolo 187,85 eur). V ďalšom správnom konaní sa táto pokuta môže vyšplhať dokonca až na 100 000 českých korún (v prepočte okolo 3756,95 eur). Za tú cenu môžete mať najkvalitnejšie hliníkové disky, čo už je teda riadna pálka. Okrem príslušníkov polície vás môžu skontrolovať aj príslušníci colnej správy. Bez vyznačenia platnosti alebo ŠPZ sa kupón považuje za neplatný. Nezabúdajte preto na to.

Stanovené vylepenie a označenie je rovnako dôležité. Na napísanie stačí permanentná fixka alebo guľôčkové pero, aby ste správne označili nálepku ŠPZ ako aj kupón vášho vozidla. Nálepka sa umiestni do pravého dolného rohu čelného skla. Tiež je potrebné mať pri sebe papierový kupón ako doklad o kúpe. Je to dobré nielen pri kontrole, ale aj pri znehodnotení diaľničnej známky, napr. v prípade nehody. Ak by sa vám napr. poškodilo čelné sklo, môžete to vymeniť bezplatne.

 

 

 

 

 

You may also like