Leto so sebou prináša istý pocit nespútanosti a nerozvážnosti. Viac ako počas iných ročných období,sa venujeme činnostiam, ktorých by sme sa za normálnych okolností stránili. Väčšinu času trávime pri vode a práve na tomto mieste skúšame rôzne vodné športy. Niektoré z nich neprinášajú len pocit adrenalínu, ale aj riziko zranenia. Napríklad jazda na vodnom skútri.
Vodný skúter áno, ale len s preukazom
Na jednej strane je riadenie vodného skútra hračkou a na druhej môže byť vodný skúter nebezpečnou zbraňou. A to nielen pre vás, ale aj pre plavcov alebo ľudí užívajúcich si relax napríklad na vodnom bicykli. Je to podobné ako pri riadení štvorkolky či iného silného stroja. Jazdu si užívajte, ale dodržujte pravidlá bezpečnosti. Možno vás láka si požičať skúter od kamoša. Neodporúčame skúšať silu vodného skútra bez preukazu alebo bez skúseného inštruktora. Uvedené pravidlá platia pre jazdu na vodnom skútri na Slovensku. Jazdiť môžete až po získaní preukazu vodcu malého plavidla. V uzavretých areáloch preukaz nemusíte vlastniť, ale jazdu s vami absolvuje inštruktor. V opačnom prípade vám hrozí poriadne mastná pokuta. Možno si myslíte, že na čo robí legislatíva také haló okolo malého skútra. Je pravda, že skúter nie je až tak veľké plavidlo, ale má silný motor a niektoré modely dokážu jazdiť rýchlosťou viac ako 100 km/h. Ako príklad uvedieme USA, kde sú skútre veľmi obľúbenou zábavou a aj nenávidenou mašinou pre záchranárov. Až 26 % havárií na vode v Amerike spôsobujú práve vodné skútre.
Kontrola, ochrana, kurzy
V prvom rade si zaobstarajte vodný skúter renomovanej značky a nie nejaký pochybný stroj z druhej ruky. Medzi najkvalitnejšie patria vodné skútre Sea-Doo. Svoj stroj udržiavajte v dobrom technickom stave. Noste so sebou signalizačné zariadenie, píšťalku alebo klaksón. V prípade, že by ste uviazli ďaleko od brehu, budete ďakovať za tieto malé pomôcky. Veľa jazdcov túži vyzerať ako neohrozený James Bond, a preto si neoblečú záchrannú vestu. Títo ľudia veľa riskujú. Vo veľkej rýchlosti, v zákrutách alebo pri premetoch sa môže jazdec udrieť a vesta v tomto prípade znamená záchranu života. Podobne je to i s ochrannou prilbou. Záchrannú vestu a prilbu by mal mať aj váš spolujazdec. Počas jazdy na vodnom skútri je najpraktickejším oblečením overal. Pre lepší pocit a vyššiu bezpečnosť nie je na škodu absolvovať kurz pod dohľadom skúseného inštruktora. V neposlednom rade nezabudnite na poistenie, ktoré bude pre vás poistkou v prípade kolízie.