Home Bývanie Ako si vybrať správny matrac podľa polohy, v akej spávate?

Ako si vybrať správny matrac podľa polohy, v akej spávate?

by v f
Ako si vybrať správny matrac podľa polohy, v akej spávate?

Aj keď existuje skutočne viac ako osem rôznych pozícií na spánok, všetky spadajú do jednej z troch kategórií: bočná, zadná alebo žalúdočná. Možno viete konkrétne, v akej polohe spíte najradšej a najčastejšie, a práve v takomto prípade je vhodné, ak výber matracu prispôsobíte polohe, v ktorej spávate.

V akej polohe spíte najčastejšie?

Každá pozícia spania má odlišné kritériá, ktoré poukazujú na iný druh postele. Ak máte určité zdravotné ťažkosti spôsobené najmä starnutím, niektoré polohy spánku sú pre vás lepšie ako iné.

  • Spánok na boku je najbežnejšou a najvýhodnejšou polohou spánku. Experti na spánok ho tiež podporujú ako preferovanú polohu spánku. Táto poloha efektívne podporuje prúdenie obehu, rovnú chrbticu, ba dokonca zmierňuje bolesti hlavy či kĺbov. Udržuje vás v uvoľnenom stave a pomáha telu sa počas noci detoxikovať. Ak spíte aj vy na boku, ideálne sú mäkšie matrace materasso na prispôsobenie sa ostrým uhlom ramena a bedra. Vhodné je, ak sa matrac prispôsobí tvaru vášmu tela, vďaka čomu vás nikde nebude tlačiť či spôsobovať preležaniny.
  • Veľkým prínosom spánku na chrbte sú kozmetické benefity. Bez kontaktu tváre s vankúšom alebo matracom môže vaša pokožka voľne dýchať a je bez tlaku, ktorý môže spôsobiť vrásky. Pokiaľ ide o matrac, najlepšie funguje stredne pevný matrac, ktorý nebude príliš mäkký na to, aby ste sa ráno zobudili dolámaný, ale tiež nebude príliš tvrdý na to, aby vás tlačil do chrbta. Latex môže byť dobrou voľbou, avšak ide o individuálnu záležitosť.
  • Spánok na bruchu je najmenej odporúčanou pozíciou pre zdravie a pohodlie. Iba asi 16% populácie spí na bruchu. Táto pozícia môže vytvárať tlak na vnútorné orgány, najmä v oblasti brucha, čo môže spôsobiť zdravotné komplikácie. Jedným z plusov spania na bruchu je, že v tejto polohe je takmer nemožné chrápať. V tomto prípade je ideálne stredne tvrdý až tvrdý matrac materasso, ktorý poskytuje dokonalú podporu tela a zároveň nespôsobuje bolesti chrbta a krku, čo je pri spaní na bruchu najčastejším problémom.

 

 

You may also like