Home Technológie Ako fotiť zrkadlovkou? Základy, ktoré by ste mali vedieť!

Ako fotiť zrkadlovkou? Základy, ktoré by ste mali vedieť!

by v f

Kúpili ste si novú zrkadlovku, aby ste mohli robiť profesionálne fotky, ale nevyznáte sa vo fotení? Žiadny strach, vysvetlíme vám základné pojmy, ktoré by ste mali poznať!

Fotografovanie je veľmi príjemné hobby, ktoré zároveň môže priniesť aj inú pridanú hodnotu. Vďaka fotografovaniu si môžete uchovávať tie najpríjemnejšie a najkrajšie zábery navždy. Môžete sa k úžasným momentom života kedykoľvek vrátiť. Na to, aby však fotky stáli skutočne zato a čo najrealistickejšie odrážali realitu, musíte vedieť fotiť. A musíte vedieť fotiť dosť dobre. Kým v minulosti bolo fotenie doslova veda, vďaka moderným technológiám, ktoré dnes máme k dispozícii, je to celkom hračka a zvládne ho každý. Prakticky všetky moderné smartfóny už majú fotoaparáty, s ktorými sa dajú robiť veľmi kvalitné fotky. Ak však chcete povýšiť svoje fotenie na novú, oveľa vyššiu úroveň, budete potrebovať zrkadlovku. A následne sa naučiť, ako fotiť zrkadlovkou. Nebojte sa, nie je to zas až také zložité.

Rýchlosť uzávierky, ISO, clona

S týmito troma pojmami sa pri zrkadlovkách zaručene stretnete, dávajte teda pozor. Uzávierka hovorí o tom, ako dlho dopadá svetlo na senzor fotoaparátu. Čím dlhšie je tak otvorená, tým viac svetla dopadne. Krátka uzávierka sa používa, keď chcete napríklad zachytiť pohyb bez rozmazania, naopak, dlhšia uzávierka sa využíva v prípadoch, keď chcete, aby bol zaznamenaný pohyb rozmazaný. ISO hovorí o citlivosti na svetlo clona umožňuje fotografovi nastavovať, koľko svetla prejde cez objektív a tým zvyšovať a znižovať tmavosť fotky. Pýtate sa teraz, ako sa odfotiť? Ako fotiť panorámu? Alebo ako fotiť krajinu? Nuž, práve v tomto je krása fotenia. Je len na vás, aby ste experimentovali s jednotlivými parametrami a uzávierkami a na základe toho vytvárali originálne a veľmi zaujímavé zábery. Je to jednoduché! Čo však robiť, keď už pekné zábery máte? Potom je načase ich nejako využiť. Môžete si napríklad nechať vytvoriť fotoknihu, obraz alebo fotoskladačku z vašich fotiek. Prípadne si z nich nechať vyrobiť vankúš s fotkou, hrnček alebo iné predmety. Ponuky takýchto predmetov nájdete na webe empikfoto.sk. Tak hor sa fotiť!

You may also like