Home Technológie Aké typy kolobežiek poznáme?

Aké typy kolobežiek poznáme?

by v f

Kolobežky existujú už vyše sto rokov. Populárnymi sa stali najmä v 20. storočí. Sú veľmi obľúbené medzi deťmi, ktoré sa kolobežkujú v parku, ako aj medzi dospelými, ktorí sa pomocou kolobežky dopravujú v meste do práce.

Kolobežky sú vozidlá poháňané ľudskou silou, ktoré sa pohybujú s odrážaním nohy od zeme, nesúc pasažiera na rôzne miesta bez toho, aby musel vyvinúť príliš veľa energie. V praxi poznáme niekoľko typov kolobežiek, ktoré sa odlišujú svojou konštrukciou a využitím.

Razor kolobežky

Razor je značka, ktorá spopularizovala typ kolobežky s vbudovanými inline korčuliarskymi kolesami. Je to pravdepodobne jeden z najviac ikonických typov kolobežky, predovšetkým medzi mladými, pretože sa okrem svojho denného používania na dopravu dá použiť aj na triky a súťaže. Je taktiež veľmi ľahká na naučenie, oveľa ľahšie než bicykel, čo z nich robí ideálne prvé vozidlo pre deti.

Má však aj svoje obmedzenia. Kvôli svojej nízkej konštrukcii nie je ideálna pre dlhé jazdy a nerovné alebo mokré cesty. Tento typ kolobežiek sa môže aj nemusí dať zložiť. Razor kolobežka môže byť vyrobená z najľahších po najťažšie materiály, v závislosti od značky a modelu.

Kolobežky do mesta

Tieto typy kolobežiek sú tradične používané na cestovanie, keďže sú pohodlné a umožňujú dlhšie jazdy v porovnaní s razor kolobežkami. Zvyčajne sú zložiteľné, takže ich ľahko môžete prehodiť na svoje rameno a vziať do autobusu alebo do vlaku, po prípade do kufra auta.

Kolesá na tomto type kolobežky sú vyrobené z tvrdého uretánu alebo mäkšej gumy. Materiál pneumatík je faktor v rozhodovaní  v tom, ako ťažká alebo pôsobivá vaša jazda bude. Dobrá vec na týchto pneumatikách je, že si nevyžadujú nafúknutie, kvôli čomu nehrozí, že budete mať defekt uprostred premávky. To je jedným z dôvodov, prečo je tento typ kolobežiek taký obľúbený.

Elektrické kolobežky

 Tradične sú kolobežky ovládané manuálne odrážaním nohy od zeme a získavaním rýchlosti. Vďaka technológii však boli kolobežky, ako napr. Xiaomi kolobežka, elektrizované. Elektrokolobežky majú batérie, ktoré sa musia pravidelne nabíjať. V porovnaní s tradičným skútrom si nevyžadujú na pohyb vyvinutie námahy, kvôli čomu sú pohodlnejšie na jazdu. 

Kolobežky síce môžu vyzerať trochu geeky a sú menej využívané ako bicykle, sú však populárne v rôznych častiach sveta vďaka svojmu kompaktnému vybudovaniu a ľahkej váhe.

You may also like