Home Články Zariaďujeme izbu pre deti

Zariaďujeme izbu pre deti

by admin

Máte doma malú princeznú alebo fešáka, ktorí ešte nemajú vlastnú izbu? Určite po nej túžia, pretože tu môžu mať svoje vlastné kráľovstvo. Možno je načase zvážiť všetky alternatívy, ako tento sen vyplniť. Náš magazín Vám dnes ponúka niekoľko rád, ktoré by ste mali brať pri zariaďovaní detskej izby do úvahy. Nech sa páči, začíname…

Výber postele

Prvoradým elementom detskej izby je kvalitná detská posteľ. Deti však zaujme najmä jej dizajn. Obzvlášť obľúbené sú poschodové postele. Vo väčšine prípadov sa umiestňuje do izby, ktorú budú obývať dve a viac detí, ale poznáme aj také konštrukcie, kedy je pod vyvýšenou posteľou umiestnený napríklad písací stolík, priestor na hranie a podobne. Za najväčšiu výhodu takýchto postelí sa pokladá šetrenie priestoru. Môžu tiež slúžiť aj na hru, a teda nielen na spanie. A čo takto model so schodíkmi alebo šmýkačkou? Pokiaľ sa Vám kúpa takéhoto kusu nábytku nejako nepozdáva, no predsa potrebujete šetriť priestor, môžete si zvoliť vysúvaciu posteľ. Rozložíte ju iba v noci a cez deň môže slúžiť ako gauč. Našťastie, dnes nie sú v predajniach iba typizované kusy, takže si môžeme vyberať z množstva motívov, farieb a materiálov, z ktorých sú detské postele vyrábané. Prizvite k výberu aj Vaše dieťa, určite sa bude cítiť dôležito a zodpovedne. Keď si posteľ vyberie podľa vlastnej predstavy, bude sa mu v nej lepšie spať. Prírodné materiály a pastelové farby sú pre deti ako stvorené. Posteľ by ste mali umiestniť čo najďalej od vstupných dverí, no nie priamo pod okno alebo šikminu. Obzvlášť si treba dávať pozor na to, aby nebola otočená nohami k dverám. Ak to nejde inak, postavte pred posteľ malú prekážku (stoličku, krabicu s hračkami…). Za hlavou je nutná pevná opora a nad posteľ nevešajte žiadne police či skrinky.

Pozor tiež na výber správneho roštu, matraca a vankúša. Keďže sa dieťa vyvíja, malo by mať prislúchajúci typ, ktorý bude chrániť jeho chrbticu. Matrac by ste mali tiež častejšie meniť.

Čo by ešte nemalo v detskej izbe chýbať?

Detská izba musí obsahovať aj písací stolík, aby Vaše dieťa malo priestor na písanie domácich úloh, no možno ho bude využívať skôr na svoje záľuby, ako napríklad kreslenie, vyfarbovanie, skladanie puzzle, čítanie a pri písaní úloh sa bude krčiť niekde na zemi či na posteli. Toto mu však v žiadnom prípade nedovoľte. V izbe môže byť veľký koberec, kde sa môže hrať, no pracovnú činnosť by malo vykonávať výlučne za stolom. Ku stolíku nezabudnite pridať lampičku, aby sa Vaše dieťa neslepilo, keď si bude chcieť čítať vo večerných hodinách alebo bude vonku šero po celý deň. Dbajte tiež na správnu pozíciu stolíka kvôli dostatku denného svetla a zodpovedne vyberajte i stoličku. Prirodzenou výbavou školáka 21. storočia sa už stáva aj počítač. Mali by ste preto myslieť i na miesto pre tento technický výdobytok. Okrem postele, stolíka a počítača bude potrebné umiestniť skriňu na oblečenie. Moderné sú vstavané šatníkové skrine, ktoré si môžete dať vyhotoviť v akejkoľvek farbe. Izbu oživia i police na hračky či knihy s farebnými úložnými boxami. Na okná môžete použiť záclony alebo závesy, obľúbené sú i detské kresielka či tuli vaky.

Detské izby sú miestom, kde naše ratolesti nielen spia a učia sa, ale sú i izbou, kde sa hrajú, oddychujú, zabávajú s kamarátmi, čítajú knihy a podobne. Preto treba pri zariaďovaní myslieť najmä na praktickosť a útulnosť. A nezabudnite si na to všetko posvietiť pekným lustrom. Zariaďovanie izbičky pre dieťa je rodinná udalosť a my Vám prajeme, aby ste si to užili naplno.

Foto: detskapostel.com

You may also like