Home Bývanie Tuhé PUR modelové dosky a ich využitie

Tuhé PUR modelové dosky a ich využitie

by v f

Vedeli ste o tom, že polyuretán ako taký sa môže pochváliť pomerne dlhoročnou pôsobnosťou na svetovom trhu? Prvé polyuretánové dosky boli vyhovené už v roku 1947 a o tri roky neskôr, konkrétne v Kanade, sa tento typ materiálu po prvý krát použil v stavebníctve. Ukázalo sa, že sa vyznačuje výbornými tepelnými i technologickými vlastnosťami, vďaka čomu sa dostal do popredia na celom svete. Aké ďalšie výhody poskytuje tzv. PUR doska?

PUR dosky – čo je to?

Tuhé polyuretánové (PUR) dosky sú trvanlivé, efektívne a univerzálne materiály konštruktérov i dizajnérov určené na výrobu prototypov, modelov, rekvizít, 3D reklama či RIM foriem. Vyrobené výrobky sú vynikajúce tepelné izolátory s vysokými mechanickými vlastnosťami, vysokou tuhosťou a nízkou hmotnosťou. Medzi vlastnosti PUR dosky patria:

  • Hodnota nízkej tepelnej vodivosti,
  • Odolnosť voči vysokým i nízkym teplotám,
  • Odolnosť voči horeniu,
  • Výborná pevnosť,
  • Odolnosť voči chemikáliám a rozpúšťadlám,
  • Odolnosť voči hnilobe.

Vyrobené za pomoci špeciálnych technologických postupov

PUR doska, resp. modelovacia doska je vyrábaná za pomoci špeciálnych a overených technologických postupov, ktoré sú vo všetkých svojich fázach kompatibilné a jednotné. Výhodou je, že umelé drevo je možné nájsť v širokých formuláciách hustoty, čiže je len na klientovi, akej pevnosti, tepelnej odolnosti či povrchovým aspektom dá prednosť. Dizajnová doska vyniká optimálnou hustotou, a to 0,035 až 0,23 g/cm3, pričom všetky dosky majú výbornú obrobiteľnosť pomocou ručného alebo CNC frézovania. Tieto vlastnosti kombinované s prirodzenou odolnosťou polyuretánu proti atmosférickým činiteľom, väčšine rozpúšťadiel a vlhkosti, robia z PUR blok tuhých penových dosiek ideálnu náhradu dreva a iných materiálov pri vytváraní vzoriek, kompozitných nástrojov, tepelnom tvarovaní a prototypových aplikácií.

 

You may also like