Home Šport Starajte sa o svoj športový odev a obuv

Starajte sa o svoj športový odev a obuv

by v f

Ak ste si už zaobstarali vhodné športové oblečenie, ktoré správne reguluje teplotu vášho tela a dobre odvádza pot, pravdepodobne ste zvedaví na jeho údržbu. Pozrite sa s nami na to, ako ho správne čistiť a ošetrovať.

Pracie prostriedky a programy

Čistenie športového oblečenia nepredstavuje žiadnu vedu, no napriek tomu ho väčšina z nás perie spolu s ostatnou špinavou bielizňou. Myslite však na to, že pot a špina môžu byť usadené hlboko vo vláknach textílií, a to si vyžaduje osobitý prístup. Špeciálne pracie prostriedky obnovujú funkčnosť športových textílií už pri nízkych teplotách vody, no napriek tomu sú k nim neštrné a nijako ich nepoškodzujú. Väčšina z týchto prípravkov je ekologická, bez pridaných bielidiel alebo rozjasňovačov. Žiaľ, keď je niečo označené ako bio alebo eko, automaticky to nesie nálepku s vyššou cenou. Nenechajte sa však odradiť, veď predsa funkčné odevy netreba prať denne. Aspoň vás bude tešiť fakt, že si zachovajú svoju pružnosť a poddajnosť. Prostriedky na pranie funkčnej bielizne si môžete v športových predajniach vyberať podľa druhu textílie. Ak máte novší model práčky, zaiste tam objavíte programy vhodné na funkčnú bielizeň.

Udržiavaná športová obuv

Ani si to neuvedomujeme, ale množstvo ľudí si prezerá našu obuv. Nielen pri rozhovore s nami, ale tiež pri bežnom prechádzaní okolo alebo čakaní v rade pri pokladni. Špinavé topánky by napovedali o našej nedôslednosti alebo lajdáckosti. Zabezpečte si aspoň dva páry športovej obuvi, aby ste ju mohli striedať a odpočinuli si nohy aj topánky. Obuvníci odporúčajú čistiť športovú obuv ručne s kefou a vhodným prostriedkom, alebo aspoň s programom ručného prania. Vtedy je dobré použiť špeciálne ochranné vrecko. Až keď sú topánky vyčistené, nezabúdajte pritom na šnúrky, môžete na ne nanášať špeciálne ochranné spreje. Obuv pravidelne impregnujte a zaiste oceníte aj dezodoračné prípravky.

You may also like