Home Cestovanie Snehové reťaze – na čo si dávať pozor

Snehové reťaze – na čo si dávať pozor

by v f
Snehové reťaze – na čo si dávať pozor

Budete v najbližšej dobe potrebovať snehové reťaze? Ak ste reťaze doposiaľ nevyužívali, bude pre vás náročné ich vybrať, inštalovať i používať. Na čo si dávať pozor pri kúpe a používaní snehových reťazí?

Reťaze pomôžu nielen na snehu

Zimné pneumatiky sú pre jazdu na snehu zásadným faktorom bezpečnosti, čo naznačuje aj označenie pneumatík. Existujú situácie, kedy sa nedá stopercentne spoľahnúť na zimné pneumatiky, a to dokonca na nové. Snehové reťaze sú veľkým pomocníkom v čase, kedy vozovku pokrýva vysoká vrstva sypkého snehu. V tomto prípade si s návalmi snehu nedokážu poradiť ani drážky nových zimných pneumatík. Podobná situácia nastáva počas jazdy na ľade.

A čo jazda po klzkom bahne? Dá sa prirovnať tej, kedy sa snažíte prejsť po ujazdenom snehu. Reťaze sa vo veľkom využívajú v lesnom poľnohospodárstve a vozia ich so sebou aj poľovníci. S reťazami sa dá prejsť dokonca po piesku a štrku.

Neoplatí sa kupovať lacné reťaze

Snehové reťaze nájdete v obchodoch v rôznom cenovom rozpätí. Niekedy je cena nižšia kvôli kladkovému upínaniu, ktoré komplikuje inštaláciu reťazí na kolesá. Podozrivo lacné oceľové reťaze budú s veľkou pravdepodobnosťou veľmi krehké a vyrobené z nekvalitného kovu. Takéto reťaze môžu pri väčšom zábere prasknúť a poškodiť pneumatiky alebo disky. Rizikové sú situácie, kedy sa snažíte vyjsť do strmého kopca. Nie každému sa chce investovať do kovových reťazí a nie každý ich chce voziť v kufri. Existujú varianty reťazí, ktoré nestoja veľa a v aute nezavadzajú. Ide o textilné snehové reťaze. Sú skvelou alternatívou k oceľovým a ich účinok na ľade je na vysokej úrovni.

Čo sa stane po nasadení reťazí s vozidlom

Snehové reťaze nie sú súčasťou povinnej výbavy. Odporúčajú sa voziť počas jazdy v horách. V niektorých úsekoch hôr po napadnutí snehu je povinné reťaze používať. Stačí, aby polícia a cestári umiestnili do daného úseku prenosnú dopravnú značku a bez reťazí ste skončili. Povinnosť inštalovať snehové reťaze platí po prekročení dopravnej značky C14 Použiť protisklzové reťaze.

A čo sa stane po ich nasadení? Snehové reťaze sa inštalujú na hnaciu nápravu automobilu. Na jednej strane sa zvýši trakcia kolies a na druhej budete pociťovať mnohé obmedzenia. Vozidlo sa bude horšie ovládať a niektoré senzory, napríklad snímač tlaku pneumatík, budú vykazovať chybové hlásenia. S reťazami je povolené jazdiť maximálnou rýchlosťou 50 km/h.

 

You may also like